Az újpesti iskolákban mindössze a tanulók 29 százaléka mondja magát problémamentesnek, 71 százalékuk azonban átment már olyan traumán, ami befolyásolja mindennapjait. 2022-ben Újpesten egy kutatás keretein belül felfedték a problémát, azóta pedig egy programmal próbálnak rá válaszolni is.
2022 szeptemberében Újpesten, a tanév első két hetében tíz diák próbált öngyilkosságot elkövetni. Ezek után több mint ezer középiskolás bevonásával kezdték el vizsgálni a IV. kerületi iskolákba járó diákok mentális állapotát. Az eredmény az RTL Híradójának beszámolója szerint még a kutatást végző önkormányzati referenst is megdöbbentette. Andula Zsuzsanna beszámolója szerint
1007 főből mindössze 29-en, vagyis nagyjából a 2,9 százalék mondhatta el csupán magáról, hogy nincs semmilyen gyermekkori, ártalmas élménye.
A kutatás során tavaly először 418, többségében 9-10 osztályos tanuló töltött ki egy tízrészes kérdőívet, ebből derült ki például az is, hogy a
diákok 47 százalékát érte már verbális, 21 százalékukat pedig fizikai bántalmazás. 31 százalékuk tapasztalt már saját bevallása szerint érzelmi, 23 százalékuk pedig fizikai elhanyagolást.
Utóbbi azt jelenti, hogy a kitöltő azt érzi: gyakran kell piszkos ruhákban járnia, vagy nem jut elég ételhez.
110 diák, vagyis az első körben résztvevők több mint negyede szexuális bántalmazás áldozata is volt.
Második körben nagyjából ezer 11-12. osztályos diák válaszolt kérdésekre, körükben az összesített adatok szerint a szexuális, verbális és fizikai bántalmazást átéltek aránya pár százalékkal alacsonyabb volt, mint a fiatalabbaknál. Magasabb lett viszont azoknak az aránya, akiknél valamilyen függő van a családban: a gyerekek 26 százaléka jelezte ezt, míg 35 százalékuk családjában valaki mentális, vagy pszichiátriai betegséggel küzd.
„Amikor ezeket a számokat megláttuk, az nekünk is döbbenetes volt. Tudtuk, hogy baj van, de a számokban megjelenítve másképp hat a szembesülés. A probléma százalékokban mutatott mértékével nem voltunk tisztában” – mondta a 444.hu-nak Andula Zsuzsanna. Ő húsz éve dolgozik a gyerekvédelem, ifjúság és mentális betegségek területén, úgy érzete, hogy jobban meg kell ismernie a fiatalok problémáit, ezért találta ki a felmérést is.
Andulát a legjobban a szexuális bántalmazások magas száma döbbentette meg. Ugyan arra számított, hogy a járványidőszak alatt több ilyen eset lehet, de nem gondolta volna, hogy ennyire sok. Bedő Kata alpolgármester viszont máson akadt fenn: „nekem viszont az volt a legmegdöbbentőbb, hogy a családokban mennyi mentális zavarral küzdő van. A gyerek legtöbbször csak tünethordozó” – mondta.
A felmérés készítője szerint viszont az is nagyon ijesztő, hogy a kérdőívet kitöltő gyerekek mindössze 29 százalékának nincs semmilyen úgymond ártalom az életében. „Ez azt jelenti, hogy 14-18 éves korukra a gyerekek már 71 százaléka már valamilyen módon sérült, vagyis ezzel a 71 százalékkal foglalkozni kell. Van, aki mélyebb, hosszú távú beavatkozásra szorul, van, akivel életviteli tanácsadás szintjén el lehet indulni. Abszolút figyelemfelkeltő volt, hogy ebben a korosztályban ennyien érzik azt, hogy vannak olyan sérelmeik, amiket nem tudtak feldolgozni. A felismerést első lépcsőfoknak tekintjük” – mondta Andula.
A kutatásból nagyjából egy évvel ezelőtt ifjúságsegítő program lett, ez lett a Felhőn Szállók Program. Ebben kulturális programok mellett idén augusztus elsejétől egy ifjúsági mentálhigénés centrummal is igyekszik segíteni a nehézségekkel küzdő Újpesten lakó, vagy éppen ott tanuló fiatalokat.
A programban van kortárs képzés, drogprevenciós szabadulószoba, Ifjúsági Mentálhigénés Centrum, ahol négy különböző területen dolgozó szakembertől kérhetnek segítséget a fiatalok, és van egy Szülői Akadémia nevű program is, ahol színházi előadásokkal és azt követő szakemberek által vezetett pódiumbeszélgetés keretein belül foglalkoznak a szülőkkel.
Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.
(Címlapképünkön az újpesti városháza látható.)