Az Egészséges Budapest program ötvenmilliárdját elvileg kifizeti a kormány, a főpolgármester azonban látszólag megfeledkezett arról, hogy néhány éve még a Diákváros felépüléséhez kötötte az atlétikai világbajnokság támogatását.
„Ma ismét az a megtiszteltetés ért, hogy a Városházán fogadhattam Sebastian Coe-t, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnökét” – írta a Facebookon Karácsony Gergely. A főpolgármestert elmondása szerint Coe is invitálta a bő egyhét múlva kezdődő atlétikai világbajnokság megnyitójára.
Örömmel mondhattam: eleget teszek a meghívásnak
– írta. Ez azért meglepő, mert a főpolgármester korábban a Diákváros felépítéséhez, valamint a kormány ötvenmilliárd forintos támogatásához az Egészséges Budapest programban kötötte jelenlétét és a főváros támogatását az atlétikai világbajnokságon, azonban ezek közül egyik sem valósul meg. A Diákváros hosszú politikai viták után sem épült fel, az Egészséges Budapestbe a kormány pedig csak 23 milliárdot adott a főváros szerint.
Karácsony szerint viszont éjszaka lezárultak azok a tárgyalások, „amelyek az atlétikai világbajnokság megrendezésének feltételeit tartalmazó Főváros-kormány megállapodás érvényre juttatását célozták”. Karácsony posztjában azt írja, hogy a kormány ebben a megállapodásban 2019-ben vállalta, hogy a mostani világbajnokság stadionja nem egyszeri sporteseményt fog kiszolgálni, „hanem egy olyan városfejlesztés része, amely egy egészségesebb Budapestet eredményez”.
A főpolgármester felidézte, hogy 2022-ben a megállapodás teljesítését felfüggesztették, így nem tehetett mást, visszavonta a rendezvény támogatását. Ez azonban maximum, ha formális lépés volt: Karácsonynak döntési jogköre nem volt az atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban, nem fújhatta volna le a rendezvényt.
Éjszaka azonban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy a kormány betartja a megállapodásnak azt a részét, hogy ötvenmilliárdot beletol az Egészséges Budapestbe. Karácsony posztjában egy szó sincs a Diákvárosról.
„Azoknál a projekteknél, ahol félbemaradtak a beruházások, soron kívül megkötésre kerülnek a szükséges szerződések, és a megállapodásból hátralévő keret felosztása kapcsán pedig megindulnak a szakmai egyeztetések. Köszönöm Gulyás miniszter úr és Fürjes Balázs, a vb-t szervező bizottság társelnökének aktivitását az ügyben” – írta a főpolgármester.
Majd hozzátette: „nem vagyok naiv. Pontosan tudom, hogy rengeteget kell még küzdenünk, hogy ezek a források valóban meg is érkezzenek”. Mint írta, azt is tudja, hogy a következő egy évben a kormány mindent meg fog azért tenni, hogy sanyargassa a várost és a városvezetést. „Budapestnek és Magyarországnak azonban az az érdeke, hogy ha már belevágtunk, akkor legyen sikeres a világbajokság. És legyen egészségesebb város Budapest!” – írta.
Az atlétikai vébét megelőző politikai vitákról, valamint az olimpia nélkül is felépülő sportlétesítményekről a Fülkében beszélgettünk. Ekkor még úgy tudtuk, Karácsony nem fogadja el a meghívást a megnyitóra:
Fülke: Atlétikai világbajnokság, avagy pénzszórás Orbán olimpiai álmáért
Fanyalgóknak nevezik a szervezők, ha valaki nem tartja nemzeti érdeknek az atlétikai vb-t, de valóban fanyalgás, ha számon kérjük azt a 600 milliárd forintot, amit az elfüstölt olimpiai álomba fektetett a kormány, és ezen belül is azt a 250-et, ami a jövő héten kezdődő világbajnokságba ment?