Itthon Serdült Viktória 2023. július. 14. 16:30

Hoppon maradtak a modellváltó egyetemek, csak feltételesen tudta támogatni Erasmus-pályázataikat a Tempus

Serdült Viktória
Szerzőnk Serdült Viktória

Csak akkor tudnak velük szerződést kötni a jövő évi csereprogramokról, ha arra az Európai Bizottság november 23-ig engedélyt ad. A nem modellváltó egyetemekre nem érvényes a korlátozás.

Csak feltételesen tudta támogatni a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek pályázatait a magyarországi Erasmus-pénzek kiosztásáról döntő Tempus Közalapítvány (TKA) kuratóriuma. Velük csak akkor tudnak szerződést kötni a 2024 őszi félévében induló hallgatói csereprogramokról, ha arra az Európai Bizottság idén november végéig engedélyt ad – írták közleményükben.

Velük ellentétben a nem modellváltó egyetemek előtt semmilyen akadály nincs, az ő szerződéseiket már el is kezdték készíteni.

Mint azt a héten megírtuk, a Tempus Közalapítvány kuratóriuma csütörtökön ült össze, hogy elbírálja a felsőoktatási intézmények Erasmus+-pályázatait. Vagyis arról határoztak, hogy mint magyarországi döntéshozó, ő mely egyetemek mely pályázataira osztja el az EU-s pénzeket.

Csütörtökön döntenek az Erasmus-pályázatokról, de a modellváltó egyetemek még hónapokig izgulhatnak

Csütörtökön bírálja el a Tempus Közalapítvány az egyetemek Erasmus+-pályázatait, azonban ha november végéig nem születik megállapodás az Európai Bizottsággal, akkor a modellváltó egyetemekkel nem fogják tudni megkötni a támogatási szerződéseket a 2023-2024-es időszakra. Vagyis ebben az esetben hiába minősít a Tempus nyertesnek egy egyetemet, a gyakorlatban az intézmény nem jut majd pénzhez.

Az elbírálás minden évben így zajlik, a probléma ott kezdődött, hogy a Tanács, vagyis az uniós tagállamok miniszterei – az Európai Bizottság javaslatára – tavaly december 15-én úgy döntöttek, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működő intézményekkel nem lehet kötelezettségvállalásokat aláírni az uniós finanszírozású programokban. Ez nemcsak a diákcseréket lebonyolító Erasmusra, hanem a világ legnagyobb kutatási programjára, a Horizont Európára is vonatkozik. Mivel 2024 nyaráig még a korábbi programok futnak, a tanácsi döntés a jövő ősztől induló diákcseréket érinti.

A pályázatokat ettől függetlenül minden egyetem – így a modellváltók is – beadhatták, és mint a mostani közleményből kiderült, a Tempus el is bírálta őket. Ezt azonban a tanácsi határozat miatt az alapítványi fenntartású intézmények esetében csak feltételesen tehették meg, hiszen – mint írták – a Tempus Közalapítvány jelenleg nem tehet jogi kötelezettségvállalást. Vagyis ha a nyertek is pénzt a modellváltó egyetemek, egyáltalán nem biztos, hogy hozzá fognak jutni. Köztük olyan intézmények is vannak, mint a Corvinus, vagy a Semmelweis Egyetem.

„A feltételes támogatói döntés azt jelenti, hogy bármelyik pályázóval akkor történhet meg a támogatási szerződés aláírása, ha erre az Európai Bizottság 2023. november 23-ig engedélyt ad a Tempus Közalapítványnak” – tették hozzá.

Nem úgy a nem modellváltó egyetemekkel, melyek között ott van az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME), a Zeneakadémia és a Magyar Képzőművészeti Egyetem is. Az alapítvány közlése szerint velük a döntést követően megkezdődött a támogatói szerződések előkészítése, és a Tempus Közalapítvány azon dolgozik, hogy ezen intézmények mihamarabb hozzájussanak a forrásokhoz.

A TKA honlapjára egyébként egyelőre még csak az Európán kívülre irányuló Erasmus+ pályázatok eredményei kerültek fel. Ezen a listán – a közleménynek megfelelően – egyáltalán nem szerepelnek a modellváltó egyetemek. Az nem világos, hogy ők végleg ki vannak zárva ezekből a pénzekből, vagy csak azért nem szerepelnek a listán, mert feltételes a támogatás. Az EU-n belüli pályázatok eredményét péntek délutánig még nem tették fel.

A hvg.hu még péntek reggel kérdéseket küldött az üggyel kapcsolatban a Tempus Közalapítványnak, és elkértük tőlük az unión belüli csereprogramokra vonatkozó döntéseket is. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Szorít a határidő

Az Európai Bizottság szóvivője a héten úgy fogalmazott: számításaik szerint legkésőbb szeptember elsejére, az egyetemi szemeszter kezdetére alá kellene írni a szerződéseket a Tempus Közalapítvány és a magyarországi egyetemek között.

Mint Ujvári Balázs szóvivő elmondta a Népszava kérdésére közölte: a brüsszeli testületnek még mindig nem sikerült megegyeznie a budapesti kormánnyal az összeférhetetlenség megszüntetéséről a közalapítványi formában működtetett egyetemek kuratóriumaiban. Ez a megállapodás, majd az ezt követő tanácsi határozat szükséges ahhoz, hogy megnyíljon az Erasmus plusz program finanszírozása és lehetővé váljon a szerződések aláírása. Másként veszélybe kerül a diákok és tanárok részvétele az őszi szemeszterben megnyíló és az EU által pénzügyileg támogatott oktatási csereprogramban.

A Bizottság által megadott szeptemberi és a Tempus által említett novemberi dátum egyébként úgy jön ki, hogy a szabályok szerint a magyar félnek először új törvényt kell hoznia az alapítványi egyetemek kurátorairól. Erre van szükség szeptemberig. Ha ez megvan, akkor utána egy hónapja lesz az Európai Bizottságnak a törvény elemzésére, és ha megfelelőnek tartja, akkor javasolja a Tanácsnak, hogy oldja fel a szankciót, amely jelenleg kizárja a magyar diákok jelentős részét az Erasmus ösztöndíjakból. A Tanács ezután mérlegel, majd dönt – emlékeztetett a Válasz Online.

Hirdetés