Miért kínál eladásra titokban több száz új, nem használt terméket, lapradiátorokat, gázkazánokat és bojlereket feleslegessé vált áruként, így áron alul a honvédelmi tárca egyik cége, ráadásul titoktartási nyilatkozat aláírása mellett – erről kérdezi a DK-s Vadai Ágnes a honvédelmi minisztert. A HM később közölte, hogy a kérdezett, az értékesítésről szóló levelet nem is a HM cége írta, valószínűleg az egy csalás, hamisítvány.
Mióta minősül rendszeresített harci eszköznek az új, egyszer sem használt bojler, gázkazán és lapradiátor, hogy azokat titokban és áron alul adja el a Honvédelmi Minisztérium? – érdeklődik írásbeli kérdésében a DK-s Vadai Ágnes a honvédelmi miniszter Szalay-Bobrovniczky Kristófnál.
Az ellenzéki politikus mindezt egy birtokába került levél alapján kérdezi. Az e-mail, amelyet a honvédelmi tárca alá rendelt állami cég, a HM EI Zrt. küldött, Vadai szerint arról szól, hogy „objektum átalakítása miatt inkurrensé vált termékeket értékesít a Honvédelmi Minisztérium”.
Frissítés:
Még az írásbeli kérdéseknél előírt 15 napos válaszadási határidő előtt, július 24-én a HM a hvg.hu-val közölte: a HM EI nem írt ilyen levelet, így nem is értékesítenek sem lapradiátorokat, sem gázkazánokat vagy bojlereket, hanem valószínűleg ez a levél is csalás, mert már több hamis levél ügyében is tettek feljelentést:
A HM cáfolja, hogy radiátorokat és gázkazánokat értékesítene jó áron, csalók élhettek vissza a cége nevével
Nem igaz a Honvédelmi Minisztérium állítása szerint, hogy a cége, a HM EI Zrt. lapradiátorok, gázkazánok és bojlerek értékesítésével kapcsolatban küldött volna szét leveleket, ahogyan arra Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdésében is rákérdezett. A HM arra is céloz, hogy a levél csalás lehet.
Az inkurrens – hosszú tárolás miatt értékét vesztett, feleslegessé vált –, áron alul kínált termékekből, amelyek közt van bojler, gázkazán, lapradiátor, összesen 314 darab van és mind újak az eszerint hamis levél alapján, a szállítás költségét pedig az állítólagos levél szerint a tárca fizeti és a vevőnek titoktartási nyilatkozatot is ki kell töltenie.
Vadai Ágnes arra is kíváncsi volt írásbeli kérdésében, hogy melyik honvédségi objektum átalakítása miatt váltak feleslegessé az eszközök, mi alapján szabták meg a kedvező árukat annak ellenére, hogy új, egyszer sem használt termékekről van szó, mi indokolja a titoktartási nyilatkozat aláírását.
Végül pedig arra is választ vár a honvédelmi minisztertől az ellenzéki politikus: „Mióta folyik a HM-ben az a gyakorlat, hogy az adófizetők pénzén bevásárolnak eszközöket, ki sem csomagolják azokat, majd inkurrenssé nyilvánítják azokat és a megvásárlási árnál jóval alacsonyabban adják tovább?”
Fotónk illusztráció.