Domány András
Szerzőnk Domány András

Az szokás szerint nem derül ki, miben különbözik a feladata a területileg illetékes minisztériumi hivatalnokokétól.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Máthé László Eduárdot nevezte ki legfeljebb két évre.

A kinevezés szerint a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos ellátja az ottani magyar szerepvállalás külpolitikai összehangolását, nyomon követi a Száhel-térségben megvalósuló diplomáciai, biztonsági és külgazdasági együttműködés alakulását, tárcaközi koordinációt végez a szub-szaharai térségben megjelenő magyar érdekek előmozdítása érdekében, javaslatokat tesz a térségre vonatkozó magyar érdekérvényesítés előmozdítására.

A minisztérium szervezeti ábrája szerint van a tárcának egy afrikai főosztálya és egy azt felügyelő helyettes államtitkára, és nem lehet tudni, miben tér el a biztos feladata az övéktől.

Az új kinevezett a minisztérium negyedik miniszteri biztosa a szankciókból fakadó kihívások miatt szükséges gazdaságvédelmi intézkedésekért felelős Budai Gyula, a határon túli magyar közösségek hatékony támogatásáért felelős Zsigmond Barna Pál és az űrkutatásért felelős, nemrég az elhunyt Bajkai István helyére országgyűlési képviselőként belépett Ferencz Orsolya mellett.

Máthé László Eduárd egyébként régi hivatásos diplomata, dolgozott a ljubljanai nagykövetségen, nagykövet volt Kenyában, a közelmúltig pedig a lendvai magyar főkonzulátust vezette.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.