Törvénybe iktatják, hogy az Államkincstár annyival kevesebb támogatást utaljon ki az önkormányzatoknak, amennyivel azok tartoznak az államnak. Az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának ellenzéki tagjai szerint az intézkedés a főváros ellen irányul.
A törvényalkotási bizottság (TAB) péntek délelőtti ülésén olyan módosítást fogadott el a jövő évi költségvetést megalapozó törvényjavaslathoz, amely szerint ha egy helyi önkormányzatnak a kincstárral szemben
tartozása áll fenn, a kincstár a tartozásnak megfelelő összeget levonhatja az önkormányzatnak kifizetendő támogatásokból, kivéve a rendkívüli és vis maior támogatásokat, illetve ami alól a kormány külön felmentést ad.
Az ülésen Kanász-Nagy Máté (LMP) és Gréczy Zsolt ellenezte a javaslatot, amely szerintük egyértelműen a főváros ellen irányul. Budapest főváros önkormányzata ugyanis keresetet ad be a közigazgatási bíróságon annak érdekében, hogy a kormány ne vonhasson el tőle 25 milliárd forintot.
Karácsony Gergely főpolgármester szerint a drasztikusan megemelt, és igazságtalanul meghatározott szolidaritási hozzájárulás miatt, amelyet be kellene fizetni, valójában Budapest támogatja a kormányt, és nem fordítva. A fővárosi önkormányzat azonnali jogvédelmet is kér, azaz azt, hogy a per lezárultáig már ne is legyen lehetősége a kormánynak a tranzakcióra.
Kanász-Nagy és Gréczy szerint a kormány a csütörtök este kiküldött javaslattal meg akarja bénítani a szóban forgó bírósági eljárást, hogy szabadon elvonhassa a vitatott összeget, amivel például a közösségi közlekedés működését sodorhatja veszélybe.
Banai Péter pénzügyi államtitkár azt válaszolta erre, hogy általános elvi kérdésről van szó: aki tartozik az államnak, az ne kaphassa meg a neki egyébként járó támogatás teljes összegét. A rendszert igazságosnak tartja, hiszen a szolidaritási hozzájárulás a települések közti hatalmas különbségeket enyhíti. Egy lakosra számítva nem Budapest a legnagyobb teherviselő – tette hozzá. A befizetendő összeget egy képlet alapján számítják ki, és ha a Budapestre eső összeg nő, annak az az oka, hogy jelentősen nő az iparűzési adóbevétele.
Az ellenzéki tagokat nem győzte meg ez az érvelés, de a bizottság a javaslatot 28:11 arányban elfogadta. Kedden tehát minden bizonnyal megszavazza az országgyűlés egészének kormánypárti többsége is.