Győzött a főváros a bíróságon, Karácsony szerint „jogellenesen van a kormánynál Budapest pénze”
A szolidaritási hozzájárulás ügyében a fővárosnak kedvező ítélet született.
A szolidaritási hozzájárulás ügyében a fővárosnak kedvező ítélet született.
Az Alkotmánybíróság ugyan nem hirdette ki győztesnek a Fővárosi Önkormányzatot a szolidaritási hozzájárulásról szóló, Budapest számára jelentős, százmilliárd forintos nagyságrendű jogvitában, de Kiss Ambrus főigazgató a HVG-nek azt mondta, több ponton mégis nekik adtak igazat a kormánnyal szemben, és az ügy még nincs lezárva.
A testület egyhangúlag elutasította a Fővárosi Törvényszék indítványát, amely szerint a Budapestre kirótt szolidaritási hozzájárulás nagysága az Alaptörvénybe ütközik.
Egy bíróságnak az a határozott véleménye, hogy igen. Az Alaptörvény szerint az Ab-nak ilyenkor 90 napon belül kellene döntenie, de az már rég lejárt.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a főváros jogtalannak tartja a szolidaritási hozzájárulás ilyen mértékét.
Újra inkasszózhatott a Magyar Államkincstár a fővárosi önkormányzat számlájáról, már a 15 milliárd forinton is túl vannak az idei elvonással.
Egy éve még 724, idén már 848 településtől gyűjtik be a szolidaritási hozzájárulásnak nevezett összeget, az pedig továbbra sem világos, hogy pontosan milyen logika alapján osztják tovább.
A MÁK ugyanis a folyamatban lévő per lezárultáig elvileg nem vonhatná le a Főváros számlájáról a szolidaritási hozzájárulást.
Törvénybe iktatják, hogy az Államkincstár annyival kevesebb támogatást utaljon ki az önkormányzatoknak, amennyivel azok tartoznak az államnak. Az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának ellenzéki tagjai szerint az intézkedés a főváros ellen irányul.
Czuczor Gergely szerint a kormány gazdaságpolitikájának köszönhetően jól megy a városnak. Az iparűzési adóból már tízmilliárd forint felett van a bevétele, vagyis Budaörstől elvárható a szolidaritás.
A szolidaritási hozzájárulás 30 százalékos emelése az indok.
Karácsony Gergelyék rést találhattak a pajzson: folyószámlahitelből működik a főváros, vagyis a kormánynak nincs honnan inkasszóznia azt a 25 milliárd forintot, aminek a befizetését a főpolgármester szerdán megtagadta. A kormány azonban ezer módon csuklóztathatja a fővárost, hiába perelné az be – akár Budaörssel közösen – a Pénzügyminisztériumot.