A főpolgármester perre készül, amiért nem a kormány támogatja Budapestet, hanem a fővárosnak kellene támogatnia a kormányt, tizenötször akkora összeggel, mint Tarlós István idején.
A kormány jövő évi költségvetési terve fokozná Budapest kivéreztetését. Ez már vérontás
– közölte a Facebookon Karácsony Gergely főpolgármester.
„Budapesttől a kormány annyi pénzt akar elvenni, amiből 82 napig működik a város. El akarnak venni az életünkből közel három hónapot. Ha hagyjuk. De nem fogjuk hagyni, mert ez a Budapest-ellenes politika nemcsak igazságtalan, hanem törvénytelen is” – írja.
Karácsony arra reagál, hogy a költségvetésben 2024-ben többször akkora összeget kellene Budapestnek befizetnie „szolidaritási adó” jogcímen, mint amekkora támogatást a főváros a kormánytól kap; ez a főpolgármester szerint „tarthatatlan, igazságtalan és törvénytelen helyzet”.
Mint írja: „Idén 33 milliárd forint a Budapestnek járó állami normatíva, jövőre 34,5 milliárdot szánnak erre, vagyis, ha az inflációt is beleszámítjuk, még csökken is a támogatás. Ehhez képest idén 58 milliárd forint szolidaritásinak hazudott adót, vagyis sarcot von el a kormány Budapesttől, jövőre 75 milliárdot akarnak elvenni. Még egyszer: Tarlós utolsó évében mindössze 5 milliárdot vettek el, idén 58 milliárdot, jövőre 75 milliárdot akarnak. Vagyis a kormány 15-szörösére emelné a Budapestet sújtó sarcot. Idén Budapest 25 milliárddal támogatta a kormányt, jövőre több mint 40 milliárd forinttal kellene támogatnia.”
Karácsony rámutat arra is, hogy a költségvetés terve alapján valójában nem is látszik úgy, hogy az adó betöltené a feladatát, és a nagyobb városoktól elvett pénzből a kisebb településeket támogatnák: „hiába vesznek el többet például Budapesttől, a települési és közösségi tevékenységek és szolgáltatások soron jövőre ötödével kevesebb pénz szerepel, mint idén”.
Karácsony kijelenti:
bíróság elé citáljuk a kormányt,
mer be akarják bizonyítani, „hogy a városunk kivéreztetése törvénytelen”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.