Nemek alapján vizsgálta a közlekedési szokásokat a BKK ügyfélélmény- és elemzési menedzserének új tanulmánya.
A nők inkább közösségi közlekedést használnak és gyalogolnak, míg a férfiak inkább az autót és a biciklit választják a budapesti közlekedésben – derült ki Kimmer Diána, a BKK ügyfélélmény- és elemzési menedzserének nemrégiben megjelent tanulmányából a Népszava beszámolója szerint. A lap kiemeli: korábban genderalapú felmérést még ebben a témában Magyarországon senki nem végzett.
Kimmer a tanulmányban azt írja, hogy a férfiak és nők közlekedési szokásai jelentősen különböznek: míg az utasszámot tekintve a nők 33 százaléka használ autót, addig a férfiak csaknem fele, 46 százalék. A közösségi közlekedésben viszont pont az ellenkező látható: a nők 48 százaléka használja a BKV-t, a férfiak közül viszont csak 39 százalék. A férfiak viszont nem csak autóznak: Kimmer kutatása szerint gyakrabban ülnek biciklire, a gyaloglást pedig inkább a nők választják.
Az utazási szokások felmérése után Kimmer több javaslatot is megfogalmazott a Budapesti Mobilitási Tervhez, vagyis a fővárosi közlekedés hosszú távú stratégiájához. Szerinte a „férfiaknál fontos lerakni azokat az alapokat, hogy egyáltalán nem ciki buszra, villamosra, trolira ülni. Sokak fejében a közösségi közlekedés egyenlő az ősrégi járművekkel, miközben a valóság, hogy az eszközpark jó részét már lecseréltük. Szerintem »normális« járművekkel lehet közlekedni, amire érdemes felhívni a férfiak figyelmét is. A nőknél a szubjektív biztonságérzetre kell jobban ráerősíteni, hiszen tudjuk, hogy a hölgyek hajlamosabbak kerülni a rizikót” – mondta.