Csak a gyógyszertárak kapnak állami támogatást, a segédeszköz-ágazat viszont nem jut ilyen forrásokhoz.
A Forgalmazók az Egészségért (FESZ) szerdai szakmai konferenciáján a többi között az is kiderült, hogy az elmúlt egy évben a gyógyászati segédeszközöket árusító boltok több mint egyötöde bezárt, mert már több mint ezer, vényen rendelhető termék beszerzési ára drágább annál, mint amennyiért azokat az üzletek értékesíteni tudják. Ugyan a patikákban is kaphatók segédeszközök, de azok csak a forgalom 10-15 százalékát bonyolítják, azaz nem pótolják a bezárt üzleteket – írja a Népszava.
Olyan gyógyászati segédeszközökből alakult ki komoly áruhiány, mint a felnőtt pelenkák, a járást segítő rollátorok, a felfekvést megelőzésére szolgáló párnák, kerekesszékek, rokkant-emelők, nyákleszívók, táplálkozást segítő szondák vagy kompressziós harisnyák. Ezek között vannak olyan termékek, melyeket már nem is lehet kapni a boltokban. Többségében olyan eszközökről van szó, melyeket ha megrendelnének, akkor többe kerülnének a boltoknak, mint amennyit a beteg és a biztosító azokért együttesen fizet.
Margitai Barnabás, a FESZ elnöke arról is beszélt a lapnak, hogy bár állampolgári jog az, hogy egy beteg 20 kilométeres körzeten belül gyógyszertárat találjon, ugyanez már nem érvényes a gyógyászati segédeszközöket értékesítő boltokra. Bonyolítja a helyzetet, hogy az állam csak a gyógyszertárak fenntartására ad támogatást, a segédeszköz-ágazat viszont nem jut ilyen forrásokhoz.
Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke azt mondta, hogy erre az évre csak a sztómaterápiás eszközök áremeléséhez 1,2 milliárd forint többlettámogatásra volna szükség.
Más cégek átlagosan 18,7 százalékos áremelést kértek, vagyis azt szeretnék, ha ennyivel növelné az egészségbiztosító a recept ellenében kiadható termékek állami támogatását. „Az egyeztetéseken viszont az hangzott el, hogy nincs több pénz. A gyógyászati segédeszköz kasszában viszont van megtakarítás és azt az összeget tudják csak a forgalmazók között újraosztani. Az ortopéd cipők gyártói piacának megszorító intézkedései nyomán 3,2 milliárd forint az az összeg, ami átcsoportosítással támogatásemelésre adható” – közölte Jóbai.
Az Orvostechnikai Szövetség alelnöke hozzátette: a forgalmazók által kezdeményezett áremelés például a sztómazsákok esetében azt jelentené, hogy a negyedévnyi zsákokért a mostani 3000-3200 forintos térítési díj helyett a vásárlóknak 3300-3500 forintot kellene fizetniük. Ez a zsák fajtájától függően nagyjából 300 forintos többletköltséget jelent.
Mint beszámoltunk róla, a kórházi beszállítók szerint a folyamatosan emelkedő kórházi adósságok miatt válságtanácskozás összehívására van szükség. A Magyar Államkincstár által közölt adatokból kiderült, hogy március és április között 12,3 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott hátralék. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint az adósság a következő hónapokban várhatóan tovább nő, és akár a 100 milliárd forintot is túllépheti. Arra utalt, hogy nem halogatható tovább a kormányzati beavatkozás, enélkül több beszállító is felfüggesztheti a tevékenységét.
Egy hónap alatt 12 milliárddal nőtt a kórházak adóssága, műtétek maradhatnak el
Az intézmények jelentős tartozásai miatt válságtanácskozást hívtak össze a kórházi beszállítók. A kórházi beszállítók szerint a folyamatosan emelkedő kórházi adósságok miatt válságtanácskozás összehívására van szükség. A Magyar Államkincstár által közölt adatokból kiderült, hogy március és április között 12,3 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott hátralék.