A magyar kormány egyoldalú tilalmat vezetett be, ami helyett az EU nyomására csak egyeztetett intézkedést alkalmaznak, 25 helyett csak négyféle árura.
A kormány április közepén szinte minden ukrán élelmiszerimportot megtiltott – kivéve az ellenőrzött tranzitot –, hivatkozva a magyar gazdákat sújtó árletörő hatásra. Az Európai Bizottság azonnal tiltakozott a nem egyezetett, egyoldalú lépés ellen, majd tárgyalások kezdődtek, amelyek végén Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia érdekében megállapodtak: ezek a tagállamok, amelyek tilalmat vezettek be az ukrajnai mezőgazdasági termékek behozatalára, visszavonják az egyoldalú intézkedést, négy termékre, a búzára, a kukoricára, a repcére és a napraforgómagra azonban kivételes védintézkedések fognak vonatkozni.
Továbbá az EB 100 millió eurós támogatási csomagot biztosít az érintett gazdálkodók számára a felsorolt öt tagállamban. Erről április végén az Agrárminisztérium is közleményt adott ki „Irányváltásra bírtuk Brüsszelt” címmel. Nagy István miniszter szerint Brüsszel engedett az öt tagállam nyomásának, elismerte a régióban kialakult piaci helyzet súlyosságát.
Azóta azonban eltelt két hét, és nem látszott a megállapodás végrehajtása, főleg mert Nagy István agrárminiszter a Magyar Nemzetnek azt mondta: „Magyarország nem vonja vissza az egyoldalú intézkedését, ameddig nem látunk kellő garanciákat arra, hogy meg tudjuk védeni a magyar gazdák érdekeit.”
Végül péntek este jelent meg a kormányrendelet, amely a tilalom nagy részét visszavonta, csak az említett négy termékre tartja fenn. De ez csak a május 2-án vagy ezt követően aláírt szerződésekre érvényes.