Szavakban nyitott volt az oktatási kormányzat a rendezésre, mégsem követte cselekvés az ígéretet , hogy „virtuálisan” kicserélik a nyolcadikos földrajztankönyv egyik oldalát, amelynek Ukrajnáról szóló szövege diplomáciai vihart kavart Ukrajna és Magyarország között.
Hét hónap telt el azóta, hogy a kormányzat ígéretet tett arra, rendezni fogja a tankönyvbotrány ügyét és a nyolcadikos diákok földrajztankönyvének online változatában átírják az Ukrajna vonatkozásában az orosz narratívát továbbadó oldalt. Legalábbis ezt ígérték tavaly szeptember 29-én a könyv miatt tiltakozó magyarországi ukrán civil szervezeteknek a Belügyminisztériumban tartott egyeztetésen.
Ám ahogy egy hónap elteltével sem történt előrelépés, úgy az azóta eltelt fél évben sem – tudta meg a hvg.hu. Ahogy arról tavaly ősszel beszámoltunk, a Belügyminisztérium oktatási államtitkárságán azt ígérték: „virtuálisan” kicserélik a tankönyv 122. oldalát, amely az orosz agresszió nyomán Ukrajnában zajló háború miatt került reflektorfénybe, mivel
a tananyag azt a látszatot kelti, mintha Ukrajnában belháború zajlana, és ennek tudja be a Krím-félsziget 2014-es orosz megszállását is.
A könyv úgy beszél Ukrajnáról: ott „a nemzetiségek eloszlása nagyon egyenlőtlen. Az oroszok által lakott országrészekben a lakosság egyötöd része kevert orosz–ukrán nyelven beszél. Ennek ellenére a két népcsoport gyakran szemben áll egymással. Ellentétük fegyveres konfliktust is kirobbantott a Krím félszigetért.”
Megígérte a kormányzat, hogy átírják a botrányos földrajztankönyvet, amelyen az ukránok felháborodtak
Hajlandó a kormány rendezni a tankönyvbotrány ügyét: a nyolcadikosok földrajztankönyvének online változatában átírják az Ukrajna vonatkozásában az orosz narratívát továbbadó oldalt, legalábbis ezt ígérték a könyv miatt tiltakozó magyarországi ukrán civil szervezeteknek egy hónappal ezelőtt. Az ígéret cikkünk megjelenéséig nem vált valóra.
A fenti, a tényeket, a kontextust nélkülöző, a Kreml propagandáját visszhangzó „tananyag” miatt az ukrán külügyminisztérium követelte a tankönyvekben az „Ukrajnáról szóló hamis információ azonnali kijavítását”. Felháborodását fejezte ki Ukrajna budapesti nagykövetsége is, és közös nyilatkozatban tiltakozott négy magyarországi ukrán civil szervezet is. Levelükben
kérték, hogy „az Ukrajna vonatkozásában elferdített tényeket bemutató tankönyv mielőbb kivonásra kerüljön a magyar közoktatási rendszerből”.
Úgy tűnt, hogy a helyzet azonnali rendezése mellett ezt is hajlandó teljesíteni az oktatási államtitkárság. Legalábbis a szeptember végi, az ukrán civil szervezetekkel folytatott megbeszélésen három, erre vonatkozó ígéretet is tettek. Ezek az alábbiak voltak:
- az ukrán civil szervezetekkel egyeztetett, konszenzusos új szöveggel „minél hamarabb” kijavítják a földrajztankönyv online verziójában az Ukrajnáról szóló, vitatott részt,
- a nyomtatott, a diákoknak kiosztott könyvekkel már nincs mit kezdeni, de az iskoláknak javasolják, hogy a javított, online verziót használják majd a tananyag átadásakor,
- ez a könyv kifut a rendszerből, az újnál pedig – amit az idén ősszel kezdődő tanévtől használnak – az Ukrajnáról szóló részt előzetes egyeztetésre megküldik a civileknek.
Azóta eltelt 7 hónap, de a hvg.hu a résztvevő civil szervezetek képviselőitől megtudta: a fenti intézkedésben nem történt előrelépés. Vagyis a kormányzat nem kereste meg őket a konszenzust kereső átmeneti új szövegtervezettel, sem javaslatot nem tett nekik az ősztől használandó új tankönyv Ukrajnára vonatkozó fejezetére.
Előbbire lehet az az indok, hogy a korábban becsülthöz képest a nyolcadikosok lassabban haladnak a tananyaggal, és – a hvg.hu-hoz az érintett iskolásoktól befutott hírek alapján – április végére nem értek a földrajztankönyvben a kérdéses 122. oldalra. Sőt, mint megtudtuk, van olyan iskola, ahol még csak a 90. oldal környékén járnak, és alighanem nem is jutnak el a tanév végéig a 122. oldalig.
A délszláv háborút is szürreálisan magyarázza a nyolcadikosok földrajzkönyve
Nem csak Ukrajnáról, a délszláv háborúról is felületes propaganda szerepel az egyik földrajzkönyvben.
A hvg.hu kérdéseket küldött a Belügyminisztériumhoz, hogy kiderüljön, ha eddig nem történt meg, mikor javítják „mihamarabb” a szöveget, és mi lehet az új, konszenzusos szöveg? Arra is kíváncsiak voltunk, mi lesz az új tankönyv vonatkozó szövege, amit az idén ősszel kezdődő tanévtől használnak majd és erről hol tart az egyeztetés. A május 3-án küldött kérdéseinkre azóta sem kaptunk választ.