Itthon hvg.hu 2023. április. 13. 12:48

A kommunista csehszlovák hírszerzés ügynöke lehetett az ismert magyar üzletember

A 87 éves Tarnóy Péter még a 80-as években adott át brit katonai titkokat a szovjetek megbízásából dolgozó csehszlovák állambiztonságnak – legalábbis ezt állítja dokumentumokra hivatkozva a Daily Mail, Tarnóy viszont tagad.

A kommunista csehszlovák hírszerzés beszervezett ügynöke volt a magyar származású üzletember, Tarnóy Péter – írja a titkosítás alól feloldott csehszlovák állambiztonsági iratokra hivatkozva a Daily Mail. Tarnóy még 1956-ban disszidált Magyarországról, majd az Egyesült Királyságban telepedett le, ahol az AVP gyógyászati és ipari gépeket gyártó cég vezetője lett.

Ez azért lényeges, mert a vállalat a szocialista tábor tagjai számára is szállított a termékeiből, így Csehszlovákiába is, Tarnóy pedig emiatt többször megfordult Pozsonyban a 70-es évektől kezdve, ahol egyszer őrizetbe vették tiltott üzletelés vádjával, majd ezt az ügyet felhasználva a csehszlovák állambiztonság beszervezte. A lap még az üzletember kézzel írt belépési nyilatkozatát is közölte.

A dokumentumok szerint „Piter” fedőnéven foglalkoztatták. Az iratokból az is kiderül, hogy a 80-as évek elején vegyi és biológiai fegyverek elleni védőruházatok terveit adta át gazdáinak, csak 1982-ben 11 dokumentumot szolgáltatott ki a csehszlovákoknak, akik mindent továbbítottak a valódi megbízóknak, akik természetesen a szovjetek voltak. A nyilvánosságra került adatok szerint

„Piter” egy idő után már pénzért dolgozott Prágának és az iratokból egy találékony, önálló és buzgó ügynök képe rajzolódik ki elénk.

Tarnóy ugyanakkor a Daily Mail megkeresésére reagálva tagadta a vádakat és hamisítványnak nevezte a dokumentumokat, ugyanakkor érdemes elmondani itt is, ahogyan az korábban már Boros Imre SZT-tiszti ügyével kapcsolatban is felmerült, hogy ilyesmit borzasztóan nehéz, sőt a terepen dolgozó állambiztonsági tisztek szempontjából életveszélyes is volna hamisítani.

Tarnóy egyébként a magyar közéletben sem teljesen ismeretlen, a Blikk például arról ír, hogy rendszerváltást követően részben hazatelepült, és 9 éve ő jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszterrel – mint az elektromos járművek elterjesztését segítő, az akkor állami felügyelet alatt alakult Jedlik Ányos Klaszter elnöke –, hogy hamarosan elektromosautó-töltő gyár épül az országban.

Hirdetés