A most nyilvánosságra hozott akták szerint az 1970-es években Kirill Mihajlov fedőnéven tevékenykedett és azt a feladatot kapta, hogy elterelje az Egyházak Világtanácsának figyelmét a Szovjetunióban mindennapos vallásüldözésről.
A szovjet hírszerzésnek dolgozott Kirill pátriárka az 1970-es években, amikor Svájcban élt – derült ki a svájci rendőrség titkosítás alól feloldott archívumaiban. A dokumentumokról beszámoló Sonntagszeitung szerint az iratokból kiderült, hogy a „Kirill őexcellenciája” néven említett pátriárka a „KGB-hez tartozik”. Kirill az 1970-es években a moszkvai patriarkátust képviselte az Egyházak Világtanácsának (WCC) genfi székhelyén, és a svájci rendőrség szerint Mihajlov fedőnéven az volt a feladata, hogy befolyásolja a szervezetet.
A tanácsba a hatóság szerint a hetvenes és a nyolcvanas években a KGB több embere is beszivárgott, a szovjet hírszerzés célja pedig az volt, hogy csitítsák a Szovjetunióban tapasztalható vallásüldözés miatt külföldi bírálatokat, a szervezet kritikáit pedig az Egyesült Államok és szövetségesei felé fordítsák.
Kirill pátriárka jobbkeze számára Budapest védett hely, ahol zavartalanul intézheti üzleti ügyeit
Ingatlanok után kutat és pénzügyekben is eljár Budapesten a háborúpárti Kirill pátriárka jobbkeze, Hilarion metropolita, akitől politikai okok miatt nem tagadják meg a magyar hatóságok a vízumot, noha kapcsolatban áll az orosz biztonsági szervekkel. A hírszerzési témákra specializálódott Intelligence Online szerint azért is küldték éppen Magyarországra, mert itt védelmet élvez a nyugat-európai szankciókkal szemben.
Az orosz ortodox egyház nem volt hajlandó kommentálni az akta nyilvánosságra került részeit. Az Egyházak Világtanácsa annyit közölt, hogy Kirill tevékenységéről nem kaptak semmilyen tájékoztatást.
Kirillt a pátriárka távozása után posztján öccse, Mihail Gungyajev követte Genfben, aki egy svájci lapnak adott interjújában tagadta, hogy nagybátyja ügynök lett volna, bár szerinte is a KGB szigorúan ellenőrizte tevékenységét.
Szergej Csapnyin valláskutató: Miért öngyilkosság az orosz ortodox egyháznak a háborús uszítás?
Számos egyházi vezető támogatja nyíltan Putyin ukrajnai agresszióját, egyelőre csak elvétve találni olyanokat, akik szembemennek a Kirill pátriárka által képviselt nézetekkel. Az Amerikában dolgozó Szergej Csapnin ortodoxiakutató szerint azonban a bűnösök felmentése olyan eretnekség, amit hosszú távon sem a papok, sem a hívek nem fognak tudni megbocsátani.
Kirill pátriárkát tavaly tavasszal, már hónapokkal az orosz-ukrán háború kirobbanása után szerette volna szankciós listájára felvenni az Európai Unió is, ezt viszont pont a magyar kormány gáncsolta el.
Orbán nem csak Kirill pátriárkát támogatja, de egyháza magyarországi tevékenységét is
Bár az Orbán Viktor által a szankciós listáról leszedetett Kirill pátriárka kiállt Putyin háborúja mellett, a Magyarországra menekült ukránok közül sokan az ő - a budapesti kabinet által nagyvonalúan támogatott - egyházának szertartásain vesznek részt.