A svédek csatlakozása Kovács Zoltán államtitkár szerint még kihívásokkal terhelt, leginkább azért, mert “Magyarországot lekicsinylő megjegyzéseket” tesznek.
Magyarországnak komoly sérelmei vannak a Svédországból érkező kritikák miatt – vélekedett Kovács Zoltán államtitkár, a kormányzat nemzetközi szóvivője a Twitteren, hozzátéve: ezért joggal hezitál a magyar parlament a skandináv ország NATO-csatlakozási kérelmének megszavazásakor. Kovács megjegyezte: a két ország közötti feszültségek áthidalása mindkét fél részéről "jelentős erőfeszítéseket igényel".
Megszavazta a parlament a finn NATO-csatlakozást, a svédekét talán inkább máskor
A NATO-bővítés témája is előkerült napirend előtt az Országgyűlésben, ahol hétfőn szavaznak a finnekről. A svéd kérelem jóváhagyásának még nincs céldátuma. Az MSZP és a Momentum élesen bírálta utóbbi döntés további halogatása miatt a kormányzatot, mire a válasz az volt, hogy a svédek kezdték.
Az államtitkár a Twitter-bejegyzésben promózott angol nyelvű, About Hungary oldalon bővebben is kifejtette az aggályokat, ami miatt még nem ratifikálta a parlament a svéd csatlakozást, csak Finnországét szavazta meg hétfőn – ezt közben már Novák Katalin államfő alá is írta. A honlapon Kovács utalt is erre, mondván: Finnország felvétele már biztos, Svédországé viszont nem, méghozzá a Magyarországot "lekicsinylő megjegyzései miatt". Kovács három fő érve a svédekkel szemben:
- Svédország folyamatosan aláássa a kapcsolatokat
- omladozik az erkölcsi felsőbbrendűség trónja
- hiányzik a figyelem és a tisztelet
Korábban egyébként Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is megmagyarázta már, hogy szerinte mi a baj a svédekkel. Orbán Balázs három idézettel is bizonyítottja, hogy a svéd politikusok olykor csúnyákat mondtak a magyar kormányról.