A miniszterelnök ismét Budapesttől távol, a civilek Andrássy úti fesztivállal, Dobrev és Gyurcsány kézenfogva, a Mi Hazánk pedig Oroszország keblén ünnepel. Borús idővel, és a tavalyihoz képest kiscsoportos programokkal érkezik a szabadságharc évfordulója: összeszedtük az eseményeket és a legfontosabb tudnivalókat.
Egy évvel ezelőtt március 15. a legkevésbé szólt az 1848-49-es szabadságharc kitörésének évfordulójáról. Kevesebb mint három héttel az országgyűlési választásokat megelőzően a pártok az utolsó nagy seregszemléjüket tartották: a Fidesz Békemenetezett az erősen oroszpárti felhangú békepártiságát zászlóra tűzve, az ellenzék közös nagygyűlést tartott, a Mi Hazánk pedig a kormánypártoknál eggyel vadabb félelmektől fűtve, de hasonlóan a függetlenség címszóval hajrázott.
Idén azonban választás a láthatáron sincs, ellenzéki összefogás sem létezik, a Békemenetnek pedig vajmi kevés értelme van, hogyha alacsonyabb az elégedettség, a lengyel és olasz pajtások sem akarnak jönni, a válság pedig még a CÖF pénztárcájának végtelen mélységébe is elérhetett. Összeszedtük, ki és hogyan nem enged a ’48-ból szerdán.
Fidesz (vagyis Orbán Viktor): Kiskőrös
Ha nem romlott el, ne nyúlj hozzá – tartja a mondás, és tartja látszólag Orbán Viktor is, aki – miután október 23-át Zalaegerszegen töltötte – ismét elhagyja a fővárost egy nemzeti ünnepen.
A miniszterelnök Kiskőrösön, Petőfi Sándor szülőházánál emlékezik meg a szabadságharcról a Petőfi-emlékévben, amikorra ugyan a Rákay Philip-féle Petőfi-film nem készült el, de egy kiskőrösi pizzéria narancsfeltétes, Orbán Viktor után elnevezett pizzája legalább igen.
Mindezeket félretéve: ismét felemás üzenetet közvetít Orbán Viktor vidéki megemlékezése. Október 23-án 60 ezer ember tüntetett a pedagógusokért Budapesten, a tavaly őszi társadalmi feszültségek idején joggal érezhették úgy a civilek, az ellenzéki pártok, vagy éppen az Ukrajnával szolidaritást vállalók, hogy a miniszterelnök meghátrált azzal, hogy a zalaegerszegi Mindszentyneum épületét adta át, miközben Budapesten is beszélhetett volna azon a napon, amikor a szovjet megszállás elleni küzdelmünkre emlékezünk.
A március 15-i, kiskőrösi programot is sokan interpretálják úgy, hogy Orbán Viktor vidékre menekül, s bár jó eséllyel vannak politikai okok amögött, hogy nem egy olyan városban szólal fel, ahol buszoztatás nélkül alacsony lenne a propagandafogyasztók jelenléte (egyébként Kiskőrösre is távolabbi településekről gyűjtik a közönséget), idén valójában semmilyen belpolitikai veszély nem fenyegeti a kormánypártokat, szóval jobb híján a Petőfi-emlékévre játszhat rá a miniszterelnök. Mi mindenesetre a helyszínen leszünk és közvetítjük az eseményeket a hvg.hu-n.
A kormány közeléből Orbánon kívül egyébként várható több, kisebb mutatvány: huszármenet indul a Kossuth térről a Nemzeti Múzeumhoz, ahol ezután Csák János mond beszédet, Lázár János pedig az Ünnepi Facebook Live-olás műfajában próbálja ki magát a szabadságharcra emlékezve.
Az állam egyébként már kedden megkezdte a megemlékezéseket az évente esedékes állami kitüntetések kiosztásával, ahol a Kossuth-díjak és más nagynevű elismerések mellett a lovagkereszteket is odaadták az arra érdemeseknek.
Civilek: Andrássy út
Ahogy az elmúlt egy évben, úgy március 15-én is úgy fest: egyedül a civilek fognak tudni bármilyen észszerű politikai megmozdulást felmutatni.
Március 14-én és 15-én több mint 80 civilszervezet vesz részt az Andrássy úton szervezett Civil Sugárút című eseményen, ahol legfőképp oktatással, esélyegyenlőséggel és emberi jogokkal kapcsolatban lehet részt venni különböző programokon.
A kétnapos fesztivált szerda délután Szabadságmenet zárja: a demonstráció a Hősök teréről indul és az Andrássy út végéig halad, ahol Karácsony Gergely főpolgármester mellett többek közt Iványi Gábor, Baranyi Krisztina és Pikó András is felszólal.
Ellenzék: Mindenhol és sehol
Mintha Liam és Noel Gallagher kibékült volna és újra színpadra állna az Oasis – minimum ekkora felhajtással kezeli a Demokratikus Koalíció is azt, hogy két prominens politikusa, az árnyékminiszterelnök Dobrev Klára és a pártelnök férje, Gyurcsány Ferenc újra együtt szólal fel. A nemzeti ünnepen a legerősebbnek mért ellenzéki formáció a budapesti Egyetem téren tart megemlékezést, eddig 750-en jeleztek vissza, hogy ott lesznek, 2200 ember pedig érdeklődik a Facebookon meghirdetett esemény iránt. Arról nincs szó, mi fog elhangozni – annyi biztos, hogy az árnyékkormány programja nem, mert azt őszre ígérték.
A Momentum nem csinál ekkora show-t március 15-ből: a párt Nagytétényben tart „forradalmi pikniket”, ami alapvetően családi programokat; bűvész műsort, koncertet, ugrálóvárat, csillámtetkót, és csak kis mennyiségben politikát takar. A megemlékezésen azért felszólal Donáth Anna, Tóth Endre (a városrész országgyűlési képviselője) és Havasi Gábor (a Momentum kerületi polgármester-jelöltje).
A Jobbik (pardon, Jobbik – Konzervatívok) a Batthyány-örökmécsesnél tart megemlékezést. Talán egy Gyöngyösi Márton-beszéd is jár hozzá. Márki-Zay Péter politikai mozgalma pedig a szerdai napra tűzte ki a párttá alakuláshoz a toborzást, amelyhez a Lurdy Házban tart előeseményt kedd este, többek között Bod Péter Ákos és Nagy Bandó András részvételével.
Az MSZP, az LMP és a Párbeszéd, mint az év bármely másik napján, március 15-én sem csinál semmi említésre méltót.
Mi Hazánk: Ami még a Fidesznek is sok (a Pilvaxnál)
Már tavaly is lapot húzott az oroszpárti szélsőjobbra Toroczkai László akkor még nem parlamenti pártja, idén azonban a putyinizmus azon szintjeit is bevállalja, amit az egyébként nem túl gátlásos kormánypártok sem mernek. A Mi Hazánk a Pilvax kávéháznál emlékezik meg a szabadságharcról, amelynek részeként a NATO-bővítés, a szankciók és Ukrajna „közvetett támogatásai” ellen tiltakoznak, állításuk szerint az amerikai-orosz háborúval kapcsolatban.
Amit viszont tényleg fontos tudni, az az,
- hogy erős, akár 70-80 kilométer per órás szél, eső és lehűlés várható,
- a munkaszüneti nap és a megemlékezések miatt változik a budapesti közlekedés,
- hasonlóan, a vonatok, a buszok és a HÉV is máshogy jár,
- kamionstop lesz az autópályákon (ahol ettől függetlenül is fontos fokozott óvatossággal közlekedni),
- illetve érdemes körbenézni, mert a fővárosi kerületek és a vidéki városok is tartanak helyi, családdal is látogatható megemlékezéseket.