Nem elégszik meg az Európai Bizottság a magyar kormány ajánlataival sajtóértesülések szerint, ezért tovább kellene szigorítani az egyetemi kuratóriumi tagság feltételeit.
Még szűkebbre szabná a közalapítványokba kiszervezett egyetemek kuratóriumi tagságának körét az Európai Bizottság - értesült a Szabad Európa -, a polgármestereket ugyanakkor nem érintené a korlátozás.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, Ujhelyi István EP-képviselő vasárnap közölte, hogy az Európai Bizottság nem fogadja el a kormány módosításait: brüsszeli információi szerint mind a helyreállítási alap pénzei, mind pedig a hagyományos uniós hétéves költségvetés forrásai körül "tovább húzódik a bizonytalanság, az Európai Bizottság ugyanis a héten döntött és nem fogadta el a Fidesz-kormány által – többek között az alapítványokba kiszervezett egyetemek kuratóriuma kapcsán tett – módosításokat és vállalásokat". Ujhelyi értesülései szerint az Európai Bizottság egyelőre nem lát elégséges előrelépést az igazságügyi rendszer reformjával kapcsolatos, úgynevezett „jogállamisági szupermérföldkövek” tekintetében sem.
A Szabad Európa úgy értesült, az Európai Bizottság tovább szigorítana a kuratóriumi tagság feltételein. Így a polgármesterek kivételével a köztisztviselőknek, államtitkároknak, kormány- és a miniszteri megbízottaknak, valamint az állami hivatalok, hatóságok vezetőinek is távozniuk kellene a kuratóriumokból. A brüsszeli ellenjavaslat többek között a Nemzeti Választási Bizottság, a nukleáris hatóság vagy a Gazdasági Versenyhivatal vezetőit is eltiltaná, ezen felül a tisztségükről lemondott köztisztviselők sem ülhetnének be azonnal a kuratóriumokba: a tervek szerint csak 2 év eltelte után lehetnének tagok.
Lemondtak az egyetemi kuratóriumok éléről a fideszes miniszterek
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón bejelentette, hogy a megvont EU-s támogatások miatt Varga Judit és Szijjártó Péter, Navracsis Tibor is lemondott a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumaiban vállalt pozícióikról. A kormány megvitatta az uniós helyzetet, és a mielőbbi megállapodás érdekében Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter, Navracsis Tibor is lemondott a közérdekű vagyonkezelői alapítványok kuratóriumaiban vállalt pozícióikról - jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón.
A hírek szerint Brüsszel sokallja a magyar kormány által javasolt hatéves mandátumot is - ami ráadásul egy alkalommal újabb hat évvel meghosszabbítható, ehelyett vélhetően kétszer négy évet fognak javasolni.
Ezekre az értesülésekre reagálva a Területfejlesztési Minisztérium sajtóosztálya a Telexnek úgy reagált: "egy tárgyalási folyamat kellős közepén vagyunk, aminek a következő része Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdai brüsszeli megbeszélései lesznek, ahol mint mindig, megállapodásra törekszünk majd".
A kormány megmagyarázta, miért keresnek milliókat fideszes politikusok és kormánytagok az egyetemi alapítványoknál
Egyfajta „misszió" a kulturális tárca indoklása szerint, hogy a „modellváltó" egyetemek kuratóriumait teletömték kormányzati potentátokkal, akik rendes fizetésük mellett így milliós havi pluszpénzt kapnak. Az indoklás másik fele ráadásul egy régen megcáfolt, erősen csúsztató állítás.