Itthon hvg.hu 2023. március. 03. 08:12

Két és fél év alatt 618 esetben intézkedtek az iskolaőrök

Az intézmény bevezetése óta mindössze négy alkalommal merült fel annak a gyanúja, hogy az iskolaőr túllépte volna a hatáskörét.

Az iskolaőrség 2020. szeptember elsejei bevezetése óta összesen 618 esetben intézkedtek az iskolaőrök. Ezek közül 152 alkalommal büntetőeljárás, 77 esetben pedig szabálysértési eljárás indult – tudta meg a Népszava az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK). Az ORFK azt is elárulta a lapnak, hogy jelenleg 571 iskolában 608 iskolaőr teljesít szolgálatot, és a köznevelési és szakképzési intézmények fenntartóinak tapasztalatai szerint a jelenlétük csökkentette a magatartási problémákat és visszaszorította a konfliktusokat.

Az iskolaőrök az elmúlt két és fél évben testi kényszert 61-szer, bilincset négy, rendőrbotot és gázsprayt egy-egy esetben alkalmaztak.

Az iskolaőrség intézményével már a bevezetése óta nem mindenki ért egyet, a szakmai szervezetek szerint az őrök fellépésével nem lehet kezelni az iskolai agressziót, ami a leggyakrabban verbális jellegű, ráadásul van, hogy az őrök túllépik a hatáskörüket, igaz, ez az ORFK szerint két és fél év alatt mindössze négyszer történt meg, ám legutóbb például egy hetedikes diáklányt zaklatott szexuálisan egy iskolaőr, akit utána ugyan kirúgtak, de büntetőügy nem lett belőle.

Nincs elég iskolaőr, pedig több pénzt kapnak, mint a felsőfokú végzettségű kezdő tanárok

Ősztől száz új iskolaőrre lenne szükség az országban, de enélkül is hiány van belőlük: az állomány feltöltöttsége 79 százalékos. Persze sok a „pályaelhagyó", a bruttó 260-270 ezres fizetés a jelek szerint nem elég vonzó. Az eddigi két tanév mérlege csaknem 500 intézkedés. Gyakran alkalmaznak az iskolaőrök testi kényszert és néha előkerül a bilincs, a gumibot is.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.