A belügyminiszter által benyújtott módosítás gyakorlatilag kiüresíti a szakmai szervezetet.
Közzétették a szerda este megjelent Magyar Közlönyben az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítását. A törvény, amelyet február utolsó napján fogadott el az Országgyűlés kormánypárti többsége, három ponton alapvetően korlátozza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) jogköreit, kiüresítve ezzel a szakmai szervezetet:
- azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
- a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
- az etikai eljárások – a folyamatban lévőkkel együtt – pedig átkerülnek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott törvényjavaslat a kormányzat szerint „a betegellátás biztonsága érdekében” született. Az ellenzék úgy látja, hogy a kamara ellehetetlenítése és a kormánnyal szembehelyezkedő más szakmai szervezetek megfélemlítése volt a célja.
A törvény csütörtökön lép hatályba.
Kicsinyes bosszútól az "atomcsapásig" - így bünteti az Orbán-kormány a vele szembemenőket
Újból veszélyezteti a kormány az uniós forrásokat azzal, hogy egyik napról a másikra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, miután a szervezet tiltakozó akciója érzékenyen érinti a céljait. Az EU hiába követelte, hogy a jogszabálytervezetekről egyeztessen a kormány, a büntető tempóba ez nem fér bele.