Az igazságügyi miniszter szerint a bizottság mandátuma „veszélyesen túlterjeszkedik az uniós és az intézményi hatáskörökön”.
Brüsszeli bohózatnak nevezte az Európai Parlament Pegasus-bizottságának magyarországi látogatását Varga Judit. Az igazságügyi miniszter – a maga módján – azt is megmagyarázta, hogy miért nem találkozik az EP-képviselőkkel.
A Pegasus-ügyben vizsgálódó 10 tagú európai parlamenti küldöttség hétfőn érkezett kétnapos látogatásra Magyarországra. Az EP-képviselők az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottság tagjaival, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökével, Péterfalvi Attilával, újságírókkal és civil szervezetek képviselőivel találkoznak.
Bár a politikusok a magyar kormány tagjaival, köztük Varga Judittal is szerettek volna beszélni, erre az igazságügyi miniszter már korábban nemet mondott. Erről szóló levelében nem adott magyarázatot a döntésére, ezt most egy hosszabb Facebook-posztban pótolta.
Varga elismerte, hogy a küldöttség tagjai találkozót kértek tőle, ő azonban – mint fogalmazott – uniós ügyekért felelős miniszterként kénytelen visszautasítani a felkérésüket.
„Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 4. cikkének (2) bekezdésével összhangban a nemzetbiztonság továbbra is kizárólagosan a tagállamok hatáskörébe tartozik. A PEGA-bizottság mandátuma azonban veszélyesen túlterjeszkedik az uniós és az intézményi hatáskörökön, ezt az Európai Bizottság vonatkozó nyilatkozatai is megerősítik” – írta.
Varga szerint a magyar kormány ellenzi az ilyen jellegű gyakorlatokat, ezért „a jogállamiság védelme érdekében” nem járulnak hozzá a PEGA-bizottsággal való együttműködéshez.
„Nem kívánunk asszisztálni a magyar és európai baloldal Soros-dollárokból támogatott performanszához” – tette hozzá a miniszter.
A Pegasus és hasonló kémszoftverek használatának kivizsgálására felállított, európai parlamenti vizsgálóbizottság (PEGA) már több tényfeltáró látogatást tett, többek között Izraelben, Lengyelországban, Görögországban és Cipruson is jártak már.
Február 16-án a vizsgálóbizottság Brüsszelben nyilvános meghallgatást tartott a magyarországi helyzettel kapcsolatban, ahol a Pegasus lehallgatási botrány két magyarországi érintettjét is meghallgatták.
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36 írta meg itthon. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit a magyar állam is bevethetett.