Itthon hvg.hu 2023. január. 31. 16:44

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: A honvédség nem szociális intézmény

Először ismerte el a honvédelmi miniszter, hogy több száz főt küldenek el a magyar hadseregtől.

Továbbra sem lehet tudni, hogy pontosan hány katonát érintenek az aktuális, vezetői elbocsájtások a honvédségnél, de a honvédelmi miniszter hétfőn egy külföldi lapnak nyilatkozva először erősítette meg a menesztések tényét és azt is, több száz főről van szó. Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Bloombergnek arról beszélt, hogy teljesítménytől függő versenyhelyzetet akar bevezetni a honvédségnél, ezért menesztett több száz magas rangú katonai vezetőt.

Ahogy arról korábban a hvg.hu is beszámolt, egy kormányrendelet alapján különösebb ok és hivatkozás nélkül kirúghatók a hadseregből mindazok, akik elmúltak 45 évesek, és legalább 25 évet töltöttek tényleges szolgálati viszonyban.

A távozók végleges száma csak a következő hónapban lesz nyilvános, de a miniszter azt közölte, hogy leginkább a tábornokok, ezredesek és alezredesek érintettek. Az amerikai lap ehhez azt is hozzátette, hogy a jelenleg is zajló folyamat a magyar hadsereg legjelentősebb átalakítása Magyarország NATO-csatlakozása óta.

Ez nem egy szociális intézmény, ez egy hadsereg, méghozzá egy tomboló háború szomszédságában, Európa közepén

– magyarázta Szalay-Bobrovniczky azt, hogy miért épp a háborús veszélyhelyzet közepén küldik el a legtapasztaltabb katonák egy részért. Hozzátette, azok a vezetők, akik megfelelnek az új kritériumoknak, maradhatnak. Ezt az okfejtést korábban a Magyar Nemzetben és a magyar kultúra napján, egy kaposvári rendezvényen is előadta már.

Vadai Ágnes, a DK politikusa korábban sztálini tisztogatásnak nevezte a honvédségi tisztek tömeges kirúgását. Dezső András pedig arra hívta fel a figyelmet a hvg360-on megjelent elemzésében olyasmi történhet most a katonai felsővezetésben, mint ami néhány évvel korábban a külügyminisztérium berkein belül végbement.

A honvédségi vezetők elbocsátása egy üzenet: senki sincs biztonságban

Mindenki, így még az elbocsátott katonák is csak találgatják, mi áll a honvédségnél zajló "tisztogatás" hátterében. Politikai okok? NATO-talanítás? Kapkodás? Vagy mindezek valamiféle egyvelege. Vannak, akik szerint most olyan folyamat megy végbe a hadsereg felső vezetésében, amilyen több évvel ezelőtt a külügyminisztérium berkein belül már végbement.


Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.