Cseh Katalinék szerint a program finanszírozásában meg lehet kerülni a kormányt.
„Donáth Annával arra kértük az Európai Bizottságot, hogy hozzon sürgős kiegészítő intézkedéseket, hogy a magyar diákok továbbra is hozzáférhessenek az Európai Unió Erasmus+ diákcsereprogramjaihoz” – írta a Facebookon hétfőn Cseh Katalin, a Momentum európai parlamenti képviselője azután, hogy az Európai Bizottság felfüggesztette a magyar alapítványi egyetemeknek a kifizetést az Erasmus+ programban, mert kifogásolja, hogy az alapítványok kuratóriumaiban kormányzati politikusok ülnek.
Cseh azt írta, hogy az „Európai Bizottságnak van mozgástere abban, hogy módot találjon a diákok közvetlen támogatására, hiszen a kormány hibája miatt ők esnének el az Erasmustól”. Cseh és Donáth egy olyan javaslatot tett a Bizottság elé, „hogy a programon belül szabadítson fel forrásokat, amelyeket közvetlenül a hallgatóknak szán, és egy helyi irodán keresztül, vagy egy független harmadik fél segítségével végeztesse a pályáztatást – hasonlóan például a Norvég Alapoknál alkalmazott modellhez”.
Mint írta, az a meggyőződésük, hogy „az európai intézmények erőfeszítései akkor működhetnek, ha a visszaélések felelősei ellen irányulnak”.
A kormány múlt héten reagált az Erasmus-botrányra: Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón azt mondta, hogy a kormány – abban az esetben, ha nem sikerülne megegyezniük az Európai Bizottsággal – a következő szemesztertől állja a magyar diákok Erasmus-költségeit.
Gulyás: A kormány az Erasmus-ösztöndíjakat akkor is kifizeti, ha nincs megegyezés - az év első kormányinfója
2023 első kormányinfóját tartotta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Arról, hogy a magyar alapítványi egyetemeket kizárták az Erasmus+ programból, azt mondták, Navracsics Tibor megpróbálja letárgyalni a dolgot, a félreértés tisztázható, de egyébként perre is mennének.
Erasmus-ösztöndíjak: A kormány nyitott arra, hogy kikerüljenek a fideszes vezetők az egyetemi kuratóriumokból
Gulyás Gergely szerint mindenben úgy jártak el, ahogy az Európai Bizottság kérte, ezért nem értik, most miért akarják a modellváltó egyetemeket kizárni az uniós programokból. Csak azt felejtette el megemlíteni, hogy a döntést nem a Bizottság, hanem a tagállamok hozták, és határozatukban az is pontosan kiderül, hogy miért.