Itthon hvg.hu 2022. december. 16. 10:02

Hogyan kerülhetjük el, hogy egy zárlatos vezeték vagy egy szivárgó cső nagyobb kárhoz vezessen az otthonunkban?

Kivel ne fordult volna már elő az, hogy bedugva felejtette a vasalót, és haza kellett rohannia, hogy leellenőrizze, nem ég-e a ház? Az okosotthon rendszer nemcsak az emberi feledékenységre nyújt megoldást, de ki tudja szűrni az egyéb meghibásodásokat is, és meg is oldja a problémákat.

Egy okosotthon rendszerrel nemcsak energiát takaríthatunk meg, de a megoldás bizonyos meghibásodásokat is ki tud szűrni, így elkerülhető az is, hogy egy-egy kisebb hiba nagyobb anyagi kárhoz vezessen – mondta el a hvg.hu-nak Szarvas Péter, a Chameleon Smart Home Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette, elsősorban azoknál az eseteknél tud segíteni a rendszer, amelyek emberi feledékenységből adódnak, de egyéb meghibásodásokat is tud detektálni.

„Ilyen funkció például a vízkár-megelőzés, vagyis egy szivárgás- és vízfolyás-érzékelő segítségével figyelmeztetést kapunk arról, ha víz került a padlóra olyan helyen, ahol nem szabadna. Ugyanígy, ha nedvességet érzékel a rendszer egy cső mellett, akkor képes riasztást küldeni a felhasználónak, ám képes beavatkozni is" – szemléltette Szarvas Péter, aki elmondta, az okosotthon vízteleníteni is tudja a rendszert egy motoros szelep segítségével, ezzel megelőzve a nagy összegű kárt.

Az emberi feledékenység mindenféle problémához vezethet az otthonunkban, egy nyitva felejtett ablak vagy ajtó is rejthet veszélyeket. Azonban, az okosotthon ablak- és ajtónyitás-érzékelővel detektálja a nyílászáró állapotát, és mielőtt elmegyünk, a rendszer üzenetet tud küldeni arról, hogy csukjuk be az ablakokat, ezzel például megelőzhető egy betörés, és az eső sem fogja feláztatni a laminált parkettát.

Szarvas Péter elmondta, a rendszer a bekapcsolva maradt fogyasztók, például bedugva maradt vasaló esetében is tud segíteni. „Az okosotthon energiamérés segítségével képes a nem szokványos fogyasztásokat érzékelni, riasztást küldeni, majd lekapcsolni a fogyasztót."

A hagyományos riasztórendszerek a betörésre vagy lopásra koncentrálnak, azonban egy okosotthonban a biztonsági kamerák mellett az is növelheti a biztonságérzetünket, hogy éjszakánként a rendszer gondoskodik az automatikus zárásról, ezzel megelőzve a besurranó tolvajok károkozását.

Nyaralónál pedig kifejezetten hasznos az „elmentem mód", ami egy gombnyomásra áramtalanít minden fogyasztót, zárja az ajtót, lekapcsolja a fűtést és a hűtést, zárlat esetén megvédve a felhasználót a tűztől és a magas fogyasztástól.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.