Az elszálló energiaárak mellett ott igyekeznek spórolni a cégek, ahol tudnak. Utánajártunk, hogy nagyobb beruházások nélkül, egy okos rendszer segítségével milyen megtakarítást érhetnek el.
Az okosmegoldások korábban többnyire egyet jelentettek a kényelemmel, a luxussal, azonban napjaink változásai az energiaszektorban - a növekvő árak, erősödő szabályozások és akadozó ellátás - alapjaiban változtatják meg az okos rendszerek rendeltetését - mondta el a hvg.hu-nak Mike Szabolcs, mérnök-fizikus, épületautomatizálási szakértő.
Hozzátette, paradigmaváltás történik, vagyis a környezettudatosság, a takarékosság már nem csak úri mulatság, hanem társadalmi elvárás a cégek felé. Mike Szabolcs szerint a gyárépületekben, vagy irodaépületekben okosrendszerek segítségével a következő területeken lehet energiát megtakarítani:
- szigetelés, nyilászárócsere,
- fűtéskorszerűsítés,
- megújuló energia alkalmazása,
- automatizálás.
A szakértő szerint az első három lépés viszonylag nagy beruházást igényel, azonban az automatizálásnál érezhető eredményeket érhetünk el kis befektetéssel is. Ugyanis az okosrendszerek alapvetően kétféle módon tudnak segíteni az energiamegtakarításban. Egyrészt, a fűtés/hűtés, a melegvíz-előállítás, a párátlanítás funkciók okoseszközökkel jól automatizálhatók és optimalizálhatók. Emellett az árnyékolás okos vezérlése is jelentős megtakarítással járhat. Ezen funkciók szabályozására rendelkezésre állnak olyan okos eszközök, mint például
a szelepvezérlők, a kazán- és bojlervezérlő relék, a redőnyvezérlők. Kisebb megtakarítás elérhető a világítás kapcsolásával, melyhez szintén léteznek mozgásérzékelő szenzorok, okoskapcsolók.
Az okosdugaljakkal tudjuk korlátozni egyes fogyasztók használati idejét, ami fontos lehet például irodákban. Üzemek esetében egyedileg kell megvizsgálni, hogy milyen olyan berendezések vannak, melyek időzített használata megtakarítással járhat. Amennyiben a megoldásokat napelemes rendszerrel kombináljuk, az optimalizálási lehetőségek jelentősen bővülnek, hiszen az a cél, hogy a megtermelt áramot teljes mértékben, minél gyorsabban el tudjuk használni. Ráadásul az okosrendszerek már képesek "rátanulni" a felhasználói szokásokra és a maximális kényelem megtartása mellett csökkenteni az energiafogyasztást. Másrészt, az okosrendszerek az energiafogyasztási adatok mérésével és elemzésével különböző megtakarítási javaslatokat adnak a felhasználóknak.
Ráadásul az irodák esetében jóval több szerepe lehet az okos megoldásoknak, mint az otthonokban. "Sokkal több folyamat automatizálható és az irodai dolgozók tevékenységei - melyek esetleg energia pazarlással járnak - is jobban szabályozhatóak, korlátozhatóak. Saját lakásukban az emberek jobban odafigyelnek az energiafogyasztásukra különösen energiaválság idején, de irodákban ez kevésbé jellemző" - mondta el Mike Szabolcs.
A szakember ezt számításokkal is alá tudja támasztani: intelligens fűtésvezérléssel nagyságrendileg 10-15% (fűtésre használt) energia spórolható, míg az árnyékolás optimális használatával is hasonló nagyságrendet tudunk nyerni.
Egy konkrét példán szemléltetve: okos rendszerek segíségével egy 600 négyzetméternyi üvegfelülettel rendelkező irodába a téli időszakban (januárban) 6000kWh/hó, azaz átlagosan napi 200kWh közvetlen napenergia tud bejutni az üvegfelületeken, ha nincs árnyékolás, vagyis ennyivel kevesebbet kell fűteni. Ugyanígy a nyári időszakban (júliusban) 30MWh/hó, azaz átlagosan napi 1MWh közvetlen napenergia zárható ki, ha megfelelő módon árnyékoljuk az üvegfelületeket.