Az okosotthonok tulajdonosai számára befektetést is jelenthet az, ha a rendszer által megspórolt energiával kereskednek.
Az okosotthonokat még mindig a legtöbbször a kényelem, a luxusigények kiszolgálása miatt választják, a jövőben azonban az energetikai szempont is előtérbe kerül majd – mondta el a hvg.hu-nak Baranyák Zoltán, a Wenerate automatizált energetikai tanácsadó szoftvert gyártó vállalat vezető energetikusa, energiagazdálkodási szakmérnök.
Hozzátette, ez az arány már napjainkban is változik az orosz-ukrán háborúhoz köthető energiaválság miatt. Mivel a következő télen még az ideinél is nagyobb földgázhiánnyal nézhetünk szembe Európában, a változás felgyorsulhat, hiszen ez a hiány az okosotthon rendszerek segítségével befoldozható lenne.
Az első lépés azonban az energetikus szerint minden esetben a maximális energiahatékonyság kell, hogy legyen, amikor valaki a rendszer kiépítése mellett dönt,
egy okosotthon használata akkor megalapozott, ha egy házban jó a hőszigetelés, megfelelőek a nyílászárók és összességében az építészeti lehetőségeket kiaknázottnak tekintjük.
Az okosotthon rendszerek a jövőben egyre gyakrabban és optimalizáltabban használják majd a megújuló energiákat Baranyák Zoltán szerint: a jövőben elsősorban napelemmel termelhetnek villamosenergiát a háztartások, másodsorban a hőszivattyú terjedhet el, ami a nap által felmelegített talaj és levegő környezet hőjét hasznosítja. A harmadik leggyakoribb felhasználási terület az elektromos mobilitás lesz, az elektromos rollerektől kezdve az elektromos autókig.
A szakértő szerint ez a három terület optimálisan tud majd együttműködni a jövőben egy-egy okosotthonban. „Erre egy jó példa, amikor a hőszivattyú a nappal termelt hőenergiát eltárolja éjszakára, ami így olcsóbb lesz, mint egy akkumulátor használata.” Egy másik példa, hogy ha a naperőművünk nagyon sok energiát termel – annyit, hogy már a maximálisan tárolható otthoni hőmennyiséget is elérjük –, a vezérlés dönthet úgy, hogy az elektromos autót is feltölti. Emellett a szakértő szerint lehetővé válik a jövőben az, hogy például a tulajdonos naptárjával szinkronizálva működjön a rendszer, és eszerint töltse fel az elektromos autóját.
Ráadásul az okosotthon a meteorológiai előrejelzéseket is egyre inkább figyelembe veszi majd,
így a klímaváltozás miatt egyre hektikusabbá váló időjáráshoz egyre pontosabban tud majd alkalmazkodni például az épületfűtés.
Baranyák Zoltán szerint azonban fontos, hogy a házak a jövőben is a villamosenergia hálózatra csatlakozzanak, így elterjedhetnek majd az energiaközösségek. Bár ennek a jogszabályi környezete még nem áll rendelkezésünkre,
a jövőben ugyanúgy meg lehet majd osztani az energiát a járáskörzetünkkel, mint például ahogy egy banki utalást elindítunk, vagyis az energiafelesleggel való kereskedést az okosotthon rendszerek kifejezetten elősegítik.
Azonban a szakértő szerint vannak tévutak is: hidrogént nem fognak a jövőben sem tárolni a háztartásokban. Ugyanígy tévutat jelenthet az, amikor az udvaron felállított szélerőművet próbálják bekapcsolni az otthoni rendszerbe, hiszen nincsen akkora szélenergia a házak között, ami értelmessé tenne egy ilyen beruházást.