Itthon hvg.hu 2022. december. 16. 09:02

Konzultált a tanárokkal a belügy, a vidéki iskolák elégedettek a tankerületekkel, a fővárosiak kevésbé

Az egyeztetésen a tankerületi központok szerepe és a bérrendezés is szóba került. Reggel a helyszínre érkezéskor sem Maruzsa Zoltán, sem Pintér Sándor nem volt hajlandó a sajtó kérdéseire válaszolni.

Jogaikat követelő tanárok
Friss cikkek a témában

Reggeli tudósításunkban látható, ahogy az oktatásirányítás szereplői megérkeznek a konzultációra, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár autója a felvételen 13:57-kor tűnt fel, őt követte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium miniszterhelyettese 23:35-kor, Pintér Sándor pedig 47:58-kor futott be:

December 16-ra, péntekre szervezett szakmai egyeztetést a pedagógusokkal a Belügyminisztérium köznevelési államtitkársága, amire az iskolaigazgatók és tanárok mellett a szakszervezetek képviselőit és tankerületi vezetőket is meghívtak. A rendezvény délelőtt 10 órakor kezdődött, az oktatás szereplőinek már háromnegyed órával hamarabb oda kellett érniük, az épületbe csak a meghívó felmutatásával léphettek be – így a sajtó képviselői nem tudtak bemenni. A korábbi akkreditációs kérelmünkre a Belügyminisztérium azt válaszolta, a rendezvény nem nyilvános.

Az eseményre több olyan tanárt is meghívtak, akik aktívan részt vettek a pedagógusok polgári engedetlenségi akcióiban, vagy sztrájkot vállaltak, tüntetésen vettek részt. A belügy által szervezett eseményen Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője beszámolója szerint a szakszervezetek nem szólalhatnak majd fel.

Az eseményre több, a tanárokkal szimpatizáló szülő is kilátogatott, transzparensekkel tüntettek az oktatás helyzete ellen, az érkező pedagógusoknak azt kiabálták, "Veletek vagyunk", a politikusokat pedig hangos skandálással várták. Helyszíni tudósítónktól tudjuk, hogy az eseménynek otthont adó Nemzeti Közszolgálati Egyetem környékén nagyon nagy a rendőri jelenlét, egy biztonsági ember pedig elküldte a helyszínről élőben bejelentkező kollégánkat az épület üvegfalától.

Megjelent a rendezvényen Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke is, ő nemrégiben kormányülésen is járt. Azt mondta, biztos benne, hogy az eseményen maga Pintér Sándor is fel fog bukkanni. Az nem derült ki, hogy Horváth miért volt ott a kormányülésen, most az RTL Híradójának kérdésére azt mondta, aktuális oktatási kérdésekről nem volt szó a múlt heti eseményen. Hozzátette, éppen ideje volt egy olyan egyeztetésnek, ahol a belügy a tanárokkal tárgyal.

Negyed tízkor megérkezett a helyszínre Maruzsa Zoltán államtitkár is, aki nem azon a bejáraton ment be, amin a pedagógusok, a sajtó kérdéseire pedig nem volt hajlandó reagálni. Őt követte fél tíz előtt pár perccel Rétvári Bence miniszterhelyettes is, aki csak kurtán válaszolgatott az újságíróknak, amikor megjelentek a Karinthy Frigyes Gimnáziumból kirúgott tanárok. Egyikük, Rábai János azt ordította Rétvárinak, hogy „Nézz a szemembe! Minket rúgtatok ki!".

Háromnegyed tíz után megérkezett Pintér Sándor belügyminiszter is. A diákok egy levelet akartak átadni neki, de a tárcavezető nem fogadta el.

Információink szerint a Közszolgálati Egyetemen a szervezők külön ültetést állítottak össze a meghívott pedagógusoknak, és mindenkitől azt kérték, hogy kapcsolja ki a telefonját. Elsőként Rétvári Bence szólalt fel, aki amellett, hogy beszélt arról, miért jó a magyar oktatási rendszer és elsorolta a kormány elért eredményeit azt is mondta, tabudöntögetésre is sor kerülhet a pénteki eseményen. Az eredmények közé sorolta az oktatás digitalizációjáért tett lépéseket, amit később kiemelt Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnöke is.

A konzultációt az NKE Magyary Zoltán termében tartják

Az egyeztetés első felében összesen húsz iskolaigazgató és tanár szólalt fel 3-3 percben és szót kapott Horváth Péter is. Az NKE több száz fős nagyterme szinte teljesen megtelt, a meghívott intézmények között vegyesen voltak olyanok, ahol az elmúlt hónapokban tiltakoztak a pedagógusok és olyanok is, ahol semmilyen megmozdulást nem szerveztek. A polgári engedetlenségben részt vevő – nagyrészt fővárosi – iskolák felszólalói közül többen arra használták fel a három percet, hogy a pedagógusok kilenc követeléséből egyet-egyet kifejtsenek. Volt olyan meghívott, aki alapvetően elégedett a rendszerrel, de a bérrendezést fontosnak tartja és olyan igazgató is, aki a sztrájkoló tanároknak ment neki, mert úgy gondolja, aki sztrájkol, az csak nem akar dolgozni.

Felváltva kaptak szót a budapesti és vidéki iskolákat képviselő pedagógusok, volt egy téma, amiben kifejezetten megosztottak a vélemények: míg a fővárosi intézmények nagy része kifejezetten elégedetlen a tankerületek működésével és forráshiányra panaszkodott, több vidéki intézmény képviselője elismerően beszélt róluk, úgy látják, rendszeresek a fejlesztések, hatékony a kommunikáció. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből például olyan beszámoló érkezett, hogy a Klebelsberg Központ által felügyelt tankerületek sokkal jobb fenntartói az iskoláknak, mint korábban az önkormányzatok voltak, akik időnként késve tudták csak elutalni a fizetéseket.

Egy jelen lévő pedagógus szerint a lényeg csak az ebéd után jön majd, akkor beszél majd ugyanis Pintér Sándor, Maruzsa Zoltán és Hajnal Gabriella (a Klebelsberg Központ elnöke) is.

Úgy tudjuk, Maruzsa Zoltán beszélt a bérstruktúra átalakításáról, az új rendszerben inkább teljesítményalapú lenne a fizetés, ennek meghatározásában az intézményvezetők is szerepet kaphatnak. Arra azonban nem tért ki, hogy ezt ki dolgozná ki, milyen szakvéleményt kérnének ki az átalakítás előtt és pontosan hogyan tervezik mérni a teljesítményt, amely alapján meghatároznák a fizetéseket.

A Belügyminisztérium statisztikája

Pintér Sándor prezentációjára az egyeztetés végén került sor, ebből kiderült az idei tanévben polgári engedetlenségben részt vevők pontos száma is: szeptember 1-e és december 15-e között összesen 196 állami intézmény 2018 alkalmazottja szüntette be ilyen módon a munkát, tehát az iskolák 9 százaléka, a tankerületi alkalmazottaknak pedig 1,7 százaléka érintett. Az oktatásirányítás büszkén kiírta azt is, hogy emiatt tizenhárom főt rúgtak ki, vagy ahogy ők fogalmaztak, megszűnt a közalkalmazotti jogviszonyuk.

"Majd a bíróság eldönti, kinek van igaza" – mondta a miniszter a kirúgott tanárokról, akik azért fordultak az igazságszolgáltatáshoz, mert aránytalannak érzik a polgári engedetlenség miatt őket ért retorziót. A tárcavezető hozzátette, ő csak betartatja a törvényeket.

Pintér belátta, vannak olyan területei az oktatásnak, amire ráférne a fejlesztés. Ide sorolta például az informatikaoktatást, ugyanis a BM úgy tudja, a Kréta-rendszer feltöréséért – amelyben minden ott tárolt adat kiszivároghatott – egy 13 és egy 15 éves gyerek felelős – mondta lapunknak egy jelen lévő tanár.

Az elmúlt hónapok tüntetésein készült képeket is vetítettek a konzultáción és a BM ismertette, hogyan látják ők az oktatás jelenlegi működési környezetét. Úgy tűnik, a feszültség legfontosabb elemének az alacsony fizetést tartják, ennek tulajdonítják a pályaelhagyások, sztrájkok és munkamegtagadások magas számát is. Pintér beszélt az iskolaépületek állapotáról és felszereltségéről, valamint az orosz-ukrán háború oktatásra gyakorolt hatásaira is kitért: az energiaárak drasztikus emelkedése, a bizonytalan gazdasági környezet és a menekült gyermekek iskoláztatása mind újabb terhet jelentenek az iskolák számára.

Orbán élteti a szabadságharcosokat, de a tüntető diákoknak azt üzeni, mégis a labancoknak volt igaza?

Szívbemarkoló erőt adnak az utcán tiltakozó diákok, akik most élesben tanulják a demokráciát. Baj, hogy ez most nem egy O1G tüntetéssorozat? Ők adják az új rendszerváltás reményét?

Hirdetés