A két ország szövetségét erősen próbára tette az orosz-ukrán háború, aminek nagy jelentősége lehet most, amikor a Magyarországnak járó EU pénzek befagyasztásáról dönthetnek a tagállamok.
A toxikussá vált lengyel-magyar barátságról írt cikket a Politico, amelyben azt elemezte, hogyan változtatta meg Oroszország ukrajnai inváziója a két ország viszonyát, és milyen hatással lehet ez a Magyarországra érkező EU támogatások sorsára.bMint a lap írja,
Lengyelország és Magyarország korábban vállvetve támogatta egymást az Európai Unióban, amikor a többi tagállam aggályát fejezte ki a jogállamiság és a demokratikus értékek megsértése miatt a két országban,
a kilenc hónapja zajló háború a közös szomszédban, Ukrajnában, és Orbán oroszbarát politikája azonban kikezdeni látszik a korábbi szövetséget. Lengyelország emellett azt sem vette jó néven, hogy a magyar kormány megvétózta az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segélyt és a globális minimumadó tervét, hogy így próbáljon nyomást gyakorolni az Európai Bizottságra, amiért az blokkolja a Magyarországnak járó forrásokat.
Az Európai Bizottság szerdán tesz javaslatot, hogy befagyasszanak-e 7,5 milliárd eurót a Magyarországnak járó hétéves költségvetésből, továbbá visszatartsák-e a helyreállítási alapból járó 5,8 milliárd eurós támogatást. Ezt követően a tagországok pénzügyminisztereinek a kezében lesz a döntés, akik december 6-án ülnek majd össze megvitatni, hogy elégséges garanciát látnak-e arra, hogy a támogatások zálogaként Magyarország teljesíti majd az antikorrupciós intézkedésekkel és igazságügyi reformokkal kapcsolatos vállalásait.
Mivel a tagországok minősített többséggel döntenek majd arról, hogy jóváhagyják-e, hogy Magyarország hozzáférjen a hétéves költségvetés és a helyreállításai alap forrásaihoz, a lengyel szavazat inkább szimbolikus jelentőséggel bír majd. Mindenesetre sok múlik azon, hogy mennyire ragaszkodik majd a magyar kormány a vétóihoz, különösen az Ukrajnának szánt segélyt illetően.Minden arról, mi várható szerda délben Brüsszelben: tényleg harangoznak a magyar EU-pénzeknek?
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.
Lengyelországnak már csak azért is érdeke jó színben feltűnni az EU előtt, mivel jelenleg a lengyelekkel szemben is zajlik egy jogállamisági eljárás, ami miatt visszatartják a nekik ítélt forrásokat, ez pedig hatással lehet a jövő ősszel tartandó választásokra is. A lapnak nyilatkozó Jakub Jaraczewski, a Democracy Reporting International elemzője úgy ítélte meg, hogy Lengyelország már tett is gesztusokat az EU meggyőzése érdekében – visszatérhet például dolgozni a korábban felfüggesztett bíró, Igor Tuleya, akit azért távolítottak el az állásából, mert ellenezte a kormány igazságügyi reformját.