Mivel nem bűncselekmény, a rendőrség megszüntette az eljárást a kormány online nemzeti konzultációját 2020-ban, majd 2021-ben is meghekkelő robotprogram ügyében – tudta meg a hvg.hu. Lapunk azt is bizonyította, hogy a jelenleg zajló online konzultáció is becsapható, átverhető.
Büntetlen marad a kormány két nemzeti konzultációját is online “gyorskitöltő” programmal megviccelő hekkelés, egészen egyszerűen azért, mert csaknem két év, illetve bő egy év vizsgálódás után a kibernyomozók nemhogy gyanúsítottat nem találtak, hanem egyenesen arra jutottak, hogy ami után hosszú ideje nyomoznak, az – miként ez a végkifejlet várható volt – nem is bűncsekemény.
Ugyan arról még nincs hír, hogy a másfél hete online is kitölthető legújabb, a “brüsszeli szankciók” elleni konzultációt meghekkelték volna, a korábbi hasonló esetek miatti nyomozásra rákérdeztünk a rendőrségnél. Azt válaszolták, hogy “a Nemzeti Nyomozó Iroda mindkét ügyben megszüntette az eljárást, mivel mindegyik esetben megállapította, hogy a cselekmény nem bűncselekmény”.
A két eset közös jellemzője, hogy egy robotprogram automatizálva, tömegesen töltötte ki 2020 szeptemberében a járványügyi konzultáció online íveit, majd tavaly nyáron hasonló módszerrel generált egy számítógépes program ezrével ilyen online kitöltéseket a kormány újabb, már a járvány utáni életről szóló konzultációján.Orbán előbb megszavazta a szankciókat, majd kitöltötte a nemzeti konzultációt, hogy elítélje azokat
Egy tablet segítségével sikerült válaszolnia a saját kormánya kérdéseire.
Mindkét „támadásról” a Nerbot néven ismertté vált etikus hacker töltött fel videókat a YouTube-ra. Ezekkel demonstrálta, hogy az évek óta hangoztatott, a csalásokat kiküszöbölni hivatott – és a nemzeti konzultációk elszámolása szerint közpénzből rendre ki is fizetett – „informatikai fejlesztések” ellenére random adatokkal továbbra is „becsapható” az internetes kitöltő felület.
A 2020 szeptemberi esetnél egy 25 órás videóban folyamatosan töltötte ki a bot a kérdőíveket, és a tavalyi másik esetnél is tíz másodpercenként készített így kamu válaszokat a Nerbot-program. Sőt – bár úgy tűnik, ebből nem lett rendőrségi ügy – tavaly ősszel, a már a választási kampányra hangoló Fidesz-akció, a „Stop Gyurcsány! Stop Márki-Zay!” petíció is a Nerbot áldozata lett egy videó szerint.A kormány által a nemzeti konzultációk ügyében tett feljelentések alapján indított nyomozások tehát nem jutottak el a vádemelésig. Illetve az első, a 2020-as ügyben a kormány későbbi közlése szerint volt vádemelés, ám kiderült, hogy ez nem volt igaz. A rendőrség vádemelési javaslatát ugyanis az ügyészség „visszadobta”, vagyis nem látta azt jogilag alátámasztottnak egy vádemeléshez.
Az információs rendszer vagy adat megsértéséért – ez volt a nyomozások indoka – akár 3 év szabadságvesztés is kiszabható, ám ehhez a törvény szerint „az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedést” meg kell sérteni, a rendszer működését akadályozni kell, vagy a rendszerben már meglévő adatot kell törölni, megváltoztatni.Az eljárások megszüntetése igazolja, hogy a „robotkonzultáció”, az online ívek kamu adatokkal történő legális, tömeges kitöltése nem bűncselekmény. Inkább etikus, nem a károkozás szándékával történő hekkelés, amely felhívja a figyelmet a rendszer hibáira, biztonsági réseire. Ebből pedig van bőven, az online konzultációk 2015-ös indulása óta folyamatosan, ám ez a kormányt nem zavarja.Még keresik a kibernyomozók a nemzeti konzultációkat gyorskitöltő robot gazdáját
A kormány 2020-as és 2021-es nemzeti konzultációját megviccelő, az online íveket ezrével kitöltő robotprogram ügyében továbbra is nyomoz a rendőrség. Információs rendszer vagy adat megsértése a gyanú, ám ezt nehéz bizonyítani - tavaly az ügyészség vissza is dobott egy vádemelési javaslatot.
Ha zavarná, már “befoltozták” volt a biztonsági réseket, ám csak tűzoltásszerű módosítások voltak. Így ma is ott tartunk, hogy alapvető, filléres biztonsági elemeket sem tartalmaz a konzultáció online felülete. Csak az e-mail-címnek kell létezőnek lennie, minden más adat elgépelhető, behazudható. Kipróbáltuk, és Charles Darwin, a 130 éves besenyszögi lakos nevében sikeresen kitöltöttük az ívet.
Idén is könnyen átverhető az online nemzeti konzultáció
Alapvető, filléres biztonsági elemeket sem tartalmaz a nemzeti konzultáció online felülete. Csak az e-mail-címnek kell létezőnek lennie, minden más adat elgépelhető, behazudható. Kipróbáltuk, és Charles Darwin, a 130 éves besenyszögi lakos nevében sikeresen kitöltöttük az ívet. Az eddig visszaérkezett 340 ezer válasz alapján ráadásul úgy tűnik, hiába megy el rá akár 10 milliárd forint, ez a nemzeti konzultáció aligha dönt majd részvételi rekordot.
Nemrég Orbán Viktor is kitöltötte a konzultációs ívet – vagyis tiltakozott a brüsszeli szankciók ellen, amelyeket eddig kivétel nélkül ő is megszavazott –, és példája ragadós: míg az első bő egy hónapban még csak 340 ezer válasz érkezett, mostanra közelíti a hivatalosan közölt, de független forrásból leellenőrizhetetlen szám a 700 ezret, ebből online 118 ezren válaszoltak, a többiek papíron.
Felfuttatta a nemzeti konzultációt az online kitöltés: egy hét alatt több válasz jött, mint azelőtt egy hónap alatt
Már 695 ezren töltötték ki a kormány legújabb, a brüsszeli szankciók elleni nemzeti konzultációját. A szám az utolsó közlés óta a duplájára nőtt, vagyis az online kitöltő felület élesítése óta felpörgött.