Valahogy eltűnt 520 kórházi ágy, és olyan a statisztika, mintha a járvány alatti ágyfelszabadítások tartósan velünk maradnának – írja Kunetz Zsombor.
Sok kritika érte a kormány új egészségügyi törvénycsomagját, amely a kórházi struktúrát és az ügyeleti ellátást is alapjaiban írná át. A Magyar Orvosi Kamara szerint be sem kellett volna nyújtani, mert veszélyezteti az ellátásbiztonságot, Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász pedig a hvg360-nak azt mondta, nagyon fontos pontokon nem látszik még, mit akar a kormány.
Kunetz Zsombor a 444-en megjelent cikkében most egy egészen új szempontot hozott be.
Ő ugyanis azt állítja: alapból rosszak azok a statisztikai adatok, amelyekből a Belügyminisztérium dolgozott.
Az előterjesztés ugyanis úgy számol, hogy a kórházi ágykihasználtság országos szinten 59,5 százalékos. Csakhogy ez az adat szerinte torzít, nem veszi figyelembe ugyanis azt, hogy a koronavírus-járványra hivatkozva sok krónikus osztályról elküldték a betegeket, egyes osztályok kapacitásait Covid-ellátásra alakítottak át, arról már nem is szólva, hogy az egyre nagyobb szakemberhiány miatt gyakran nem is az a baj, hogy ágy nincsen, hanem hogy ember nincs az ágy és a beteg mellé. Mint írta, az sokkal tisztább képet ad, ha megnézzük a 2017–2019-es adatokat, azokon 90 százalék körüli arány látszik.
Emellett valahonnan kiesett az adatokból 520 krónikus szakápolást biztosító ágy – teszi hozzá. A dokumentum szerint ugyanis a 2019-es 3049-ről mostanra 2544-re csökkent a ténylegesen működő betegápolási ágyak száma, azonban a nyilvános statisztika szerint tavaly 15 ággyal még bővítették is a rendszert.
Vagyis ez most az a helyzet, amikor az Excel sem segít, mert „az ott szereplő adatok nem azt a helyzetet tükrözik, amit kellene” – vonja le a következtetést.