A történész szerint egy dologban nem tévedett csak a magyar kormányfővel kapcsolatban: ő a generációja legtehetségesebb politikusa a posztkommunista Európában.
"Látható a különböző népek eltérő hozzáállása a háborúhoz. Arra viszont nincs magyarázat, ahogy Orbán Viktor viselkedik. Visszataszító, hogy egy EU-tagállam vezetőjét szinte Putyin szövetségesének mondhatjuk. Bár nem lepett meg" – mondta Timothy Garton Ash a HVG-nek adott portréinterjújában, amiben a magyar miniszterelnökről is beszélt.
A történész régóta ismeri Orbánt, először 1988-ban találkozott vele a Bibó-kollégiumban, amikor a Fideszt szervezték. „Abban az időben valóban fiatalok és demokraták voltak, Orbán pedig szélsőségesen idealista. Megvannak még a jegyzeteim a találkozásról, és a jogállamot követelő szórólapjuk. Élesen emlékszem, amikor Oxfordban állt velem szemben, és azt magyarázta szenvedélyesen, hogyan építik majd fel a magyar demokráciát" – mondta. Hozzátette:
Egyetlen dologban nem tévedtem vele kapcsolatban, Orbán a generációja legtehetségesebb politikusa lett a posztkommunista Európában.”
Felmerült a kérdés, hogy Orbán invitálta-e a Várba, ahogy azt tette Bernard-Henri Lévy francia balos filozófussal. Timothy Garton Ash azt mondta, nemrég levelet kapott tőle, egy tévés szereplésére válaszul elküldte egyik beszédének leiratát. Szerinte Orbán mindennél jobban szeretne a hozzá hasonló gondolkodókkal párbeszédet folytatni a nyugati civilizációról, a migrációról és a muszlimokról, azonban – ahogy fogalmazott – az ő játékában nem akar szereplővé válni.
További részletek az e heti HVG-ben, illetve a hvg360-on olvashatók.