A Széll Kálmán téren tartott fogadóórát két tanár, a hvg.hu tudósítója is beszélgetett velük.
Tanárok tartottak rövid fogadóórát a Széll Kálmán téren, egyikük egyenesen azzal hirdette magát, hogy „friss válaszok, az élet értelmére”. A hvg.hu tudósítója, Bihari Ádám élőben jelentkezett a térről, és beszélgetett is velük.
A Pasaréti Szabó Lőrinc Gimnázium két tanára, Lőrinc Katalin és Prievara Tibor angoltanárokat a kormány 777 ezres pedagógusbér-ígéretéről kérdeztük. Prievara azt mondta, hogy
ezzel a hírrel fog bemenni a Sparba, reménykedik benne, hogy az ígéretre fogják kiszolgálni.
A pedagógus azt mondta, a tanárokkal tíz éve alkut kötöttek: mindenkitől elveszik a pótlékokat, cserébe értékálló lesz a bér, a dealt viszont a kormány felrúgta. Ebből kiindulva úgy vélte, nem érdemes a kormány ígéreteiben bízni.
Lőrinc Katalin pedig arról beszélt, tegnap megkérte egy kollégáját, hogy számolja ki, hogy fog kijönni a 777 ezres bér. Szerinte túl sok a feltételes mód az ígéretben. Nem első helyen azért csináljuk, mert alul vagyunk fizetve, hanem azért, mert nagyon sok sebből vérzik a közoktatás – mondta a demonstrációról.
Gulyás: Jelentős pedagógusbér-emelés jön a következő 3 évben - ez történt a kormányinfón
Egyetlen ponton lépett ki a kormánypropaganda által is sulykolt üzenetekből Orbán Viktor, amikor Berlinben kifejtette, mit gondol a háborúról. Ez a pont az ukránok megítélése volt. Miközben a miniszterelnök a német fővárosban 1956 hőseihez hasonlította Zelenszkijéket, a kormányzati propaganda éppen ennek ellentétét próbálja az emberek fejébe verni már hónapok óta, a kormányzati sajtóban megjelenő publicisztikák szinte mindegyike nyíltan ukránellenes, Amerika-ellenes hangot üt meg, Oroszországot egyfajta áldozatként beállítva.
Lőrinc szerint a legfontosabb egy oktatási minisztérium létrehozása lenne, ahol olyan emberekkel lehet tárgyalni, akik értik is, miről akarnak velük beszélni. Prievara hozzátette: a rendszer úgy működik, mint egy rohadó fakéreg, amit csak a lelkesedés és a kiszolgáltatottság tart össze. Mint mondta, a pedagógusok olyan kiszolgáltatottak, hogy nagyon alacsony az érdekérvényesítő-képességük. A tanári autonómiát nullára tornázták – emelte ki Lőrinc. Mi lesz tíz év múlva? – tette fel a költői kérdést.
Nem a pénz a legfontosabb, csupán a kormány igyekszik ide terelni a diskurzust – derült ki szavaikból. Igazukat nehéz vitatni: Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki kormányinfón valóban azt mondta, hogy előbb legyen meg az emelés, utána lehet vitatkozni a következő lépcsőfokról és követelésekről. Prievara azt mondta, akárhova mennek azonban, mindenki többet keres náluk.
Gulyás tegnap arról beszélt, hogy a polgári engedetlenség jogszabályokba ütközik, a tanárok viszont szerint a sztrájkjogot annyira kiüresítették, hogy nem tudnak mást csinálni, mint engedetlenkedni. Olyan, mintha azt mondanánk, hogy focizunk mind a ketten, csak te nem élsz, a kapufát oda viszem el, ahol nekem éppen kényelmes, gól pedig akkor van, amikor én mondom – mondta Prievara, amikor a kormány álláspontját magyarázta.