Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Hosszú beszéddel mutatkozott be Dobrev Klára árnyékminiszterelnökként, azonban árnyékkormánya tagjait csak hétfőn fogja megnevezni.

Durván három és fél évvel a következő országgyűlési választások előtt Dobrev Klára árnyékkormányt hirdetett vasárnap. Beszéde alapján még egyértelműbb az is, hogy az ellenzéki együttműködésnek abban a formájában gyakorlatilag vége, ahogy eddig ismertük, a Demokratikus Koalíció egyértelmű vezérszerepre tör az ellenzéki térfélen.

Dobrev erre külön is utalt vasárnapi, közel 45 perces beszédében: mint mondta, a múltban előfordult, hogy valaki az ellenzéket próbálta leváltani, ennek pedig láttuk, hogy mi lett a vége – célzott neve említése nélkül Márki-Zay Péterre.

Dobrev Klára azt mondta, Orbán Viktor kormányzása olyan mélyre sodorta az országot, hogy nem lehet tovább várni: a DK elindul egy általuk európai Magyarországnak gondolt idea felé, és ehhez várnak minden politikust – érkezzen akárhonnan – de egyértelművé is tette: ez a projekt csak az ő és a DK vezetésével elképzelhető.

Azt, hogy mire mehet a DK egyedül, vagy az ellenzék vezetőjeként, ebben a cikkben elemeztük:

 

Gyurcsány öles léptekkel halad a thürmergyulásodás útján

A kontraszelektált ellenzék miatt úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc lesz a „régi ellenzék" vezetője. Vasárnap be is jelentette, mire készül: kormányra. Ez minimum cinikus szöveg az újabb, csúnyán elvesztett választás után, amellett egy nagy szívesség Orbánnak is. De mekkora ereje és növekedési lehetősége van valójában Gyurcsány Ferencnek?

Dobrev beszédéből azonban túl sok konkrétum nem derült ki: egyelőre nem nevezte meg árnyékminisztereit – ezt hétfőre ígérte – , így nem derült ki az sem, hogy kiket tervez bevonni árnyékkormányába a jelenlegi ellenzéki oldalról. Kitörő öröm nem fogadta azonban az ötletet: pénteki leleplezésekor Gelencsér Ferenc, a Momentum elnöke azt írta, szerinte nem árnyékkormányra van szükség, hanem valódira – a jelenlegi leváltása után.

Az irányról is mást gondol: míg a kampányban Márki-Zay Péter például szakértői kormányt vizionált, Dobrev szerint politikusokra van szükség, akik szakértőkkel egyeztetve tudnak kompromisszumokat, szövetségeket kötni.

Dobrev nem jelölt ki kézzel fogható célokat sem maga előtt. Elmondta ellenben az összes létező ellenzéki panelt, amit a választások óta hallottunk: le kell menni vidékre, beszélgetni kell az emberekkel, be kell csatornázni az egyre növekvő elégedetlenséget, egymásra kell találniuk az Orbán-kormány által az út szélén hagyott társadalmi csoportoknak.

Dobrev beszédében európai Magyarországról beszélt, hiszen elmondása szerint ő látja az Unió útját: szerinte az EU országai megértették, hogy a 21. században akkor vagyunk erősebbek, ha együtt szállunk szembe a történelmi időkkel és nem külön-külön, mint ahogy azt a nemzetállamokkal Orbán Viktor tenné.

Az árnyékminiszterelnök szavaiból az nem igazán derült ki, hogy pontosan hogyan szeretne valódi miniszterelnökké válni (a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc ugyan rendre Orbán Viktor bukásáról posztol, de egy kétharmados támogatottságú kormány nem tud megbukni), azonban az igen, hogy baloldali kormányzásban gondolkodik.

Ahogy Orbán beszédeiből nem maradhat ki a gyurcsányozás, úgy Dobrev beszédeiből nem maradhatott ki most sem az orbánozás: az árnyékminiszterelnök közel húsz percen keresztül ekézte az Orbán-kormány tevékenységét, majd azt mondta, azt tekinti legfőbb feladatának és kötelességének, hogy megbuktassa Orbánt.

Dobrev beszólt Orbánnak azért is, mert a miniszterelnök kötcsei beszédében a Szabad Európa Rádió internetes lap forrásai szerint arról is beszélt, hogy az EU-tagságot 2030-körül – amikor szerinte Magyarország nettó befizetővé válik – érdemes lehet felülvizsgálni. (Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón szombaton cáfolta, hogy elhangzott volna ilyen.) Dobrev szerint ez végzetes hiba lenne, Magyarország helye az Európai Unióban van. „Lassan mondom, hogy mindenki megértse: nincs Magyarország számára lét az Európai Unión kívül” – jelentette ki.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?