Az amerikai szenátus megszavazta a melegek jogegyenlőségének szószólójaként is ismert, nemzetbiztonsági ügyekben is rendkívül otthonosan mozgó David Pressmant magyarországi nagykövetnek.
David Pressman lesz az Egyesült Államok budapesti nagykövete, miután a szenátus 61-30 arányban megszavazta a diplomata és polgárjogi ügyvéd jelöltségét.
Csak republikánusok szavaztak ellene (Marco Rubio, Ted Cruz, Chuck Grassley, Josh Hawley vagy Rand Paul), de például Mitch McConnell, a republikánus kisebbség vezetője megszavazta őt. Bernie Sanders nem szavazott.
Pressmanról korábban azt írtuk, hogy ha megkapja a jóváhagyást a szenátustól, akkor valószínűleg nem barátkozni jön majd Budapestre.
Demokrata Párthoz kötődő David Pressman 45 éves, számos hollywoodi kapcsolata van, ügyvezető igazgató volt például George és Amal Clooney alapítványában. A nemrég elhunyt Madeleine Albright volt külügyminiszter mellett emberi jogi tanácsadóként dolgozott, Barack Obama elnöksége alatt, 2014 és 2017 között pedig nagyköveti szinten képviselte országát az ENSZ-ben.
Pressman jelölése apropóján a magyar sajtó egy része azt emelte ki, hogy a homoszexuálisok jogegyenlőségének szószólója és az LMBTQ-közösség elismertetéséért küzdő munkacsoportot is vezette az amerikai külügyben. Ám ennél azért jóval összetettebb az a terület, amelyhez ért.
Azt, hogy Biden éppen őt nevezte ki, sokkal inkább az orosz–ukrán háborúval függhet össze, mintsem azzal, hogy mi az álláspontja a magyar kormánynak az LMBTQ-mozgalomról. Pressmann ugyanis nemcsak kisebbségi jogok területén, hanem a nemzetbiztonsági ügyekben is rendkívül otthonosan mozog. Két amerikai elnök ciklusa alatt közvetlenül három kabinettagnak dolgozott, mindannyian a nemzetbiztonság vagy a bűnüldözés területén.
A diplomata szenátusi meghallgatásán kifejtette, hogy hogy minden értékelés arra mutat, hogy Magyarországon valóban hanyatlik a demokrácia, ám ez a hanyatlás egy eufemizmus, ugyanis leplezi a sajtószabadság leépítése, az igazságszolgáltatás befolyásolása mögött meghúzódó szándékosságot. Erről kell beszélni a kormányzati szereplőkkel, de a civil szervezeteket is a lehető legtöbb eszközzel támogatni kell, hogy részt vehessenek a demokratikus folyamatokban.
Orbánék elveivel szemben álló kipróbált harcos a Budapestre szánt amerikai nagykövet
"Egyedülállóan jó ítélőképességgel rendelkezik, és képes előre látni a dolgokat ott is, ahol mások nem" - így jellemezte az Egyesült Államok egyik volt belbiztonsági minisztere David Pressmant, azt a polgárjogi ügyvédet és diplomatát, akit Joe Biden Budapestre küldene amerikai nagykövetnek. Pressman ért a médiához, ha kell, világsztárokkal szövetkezik, a nemzetbiztonsági ügyekben pedig nagyon otthonosan mozog.