Leggyakrabban a szakdolgozó- és orvoshiány miatt nem tudják megszervezni az ellátást.
Idén legalább 150 esetben kellett az NNK-nak beavatkoznia amiatt, mert valamelyik egészségügyi szolgáltató nem tudta ellátni a betegeit – írja a Népszava. A lap a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kijelölő határozatait átnézve jutott a fenti megállapításra.
A dokumentumok szerint a 150 esetből vannak néhány órás, egy-két napos, illetve annál jóval hosszabb szolgáltatás kiesések is.
A néhány órás „üzemszünet” főként fővárosi ügyeletekre jellemző.
- a Budapesten lévő Szent János kórházban gyakran hibásodik meg a lift, de itt trafó-, aggregátorcsere miatt is mondtak már le sürgősségi ügyeleteket.
- A Dél-pesti Centrum Kórházban a CT karbantartása, valamint aggregátor- próba miatt is mondták már le a politraumatizált sérültek fogadását.
Akadnak azonban tartós ellátáshiányok is:
- a Zirci kórház szakrendelőjébe például tavaly júniustól idén márciusig nem sikerült fül-orr-gégészt találni,
- Ajkán pedig az elmúlt két évben nem működött a gyermekgyógyászati és a tüdőgyógyászati ellátás.
Ezért a pácienseknek a mintegy 80-90 kilométernyire lévő székesfehérvári, győri, szombathelyi, illetve zalaegerszegi kórházba kellett utazniuk vizsgálatra, kontrollra.
- Ózdon tavaly januártól idén februárig nem volt fül-orr-gégészet.
- Várpalotán az év első hónapjaiban az ultrahang vizsgálatokat felfüggesztették, a nefrológiai szakrendelésük pedig tavaly májusától idén februárig nem működött.
- Egerben februártól nincs fogszabályozást végző szakorvos, a gyerekeket vagy a 88 kilométerre, Miskolcra, vagy 130 kilométerre, Budapestre kell vinniük a szülőknek.
A cikk szerint az ellátás megszervezésének a legnagyobb akadálya a szakdolgozó- és orvoshiány, azonban ezt a szüneteltetési határozatoknak csak egy kisebb része mondja ki nyíltan. Több helyen a dokumentumokban inkább technikai problémákra, hivatkoznak – írják.
A határozatokból a hiányszakmákat is jól lehet látni: ilyen a neurológusoké, a pszichiáterekké, de a nőgyógyászok és a neonatológusok is gyakran hiányoznak az állami ellátásából. A lap szerint a szolnoki megyei kórház humánerőforrás krízise kifejezetten szembetűnő. Márciusban többször is le kellett mondaniuk a neurológiai, a stroke, az arccsont- és állcsont sebészeti, illetve a fülészeti ügyeleteiket. Májusban, júniusban és júliusban már a szülészeti ügyeleteket sem tudták biztosítani szakemberhiány miatt – olvasható a cikkben.