Ráadásul a frissen bezupáltak egy része egy-két éven belül leszerel, az állomány pedig túlórával igyekszik pótolni a hiányzó embereket.
Míg 2017-ben még 3528-an jelentkeztek a rendészeti szakközépiskolákba, s 1751-et fel is vettek közülük, addig 2019-ben már csak 989-en felvételiztek, és 471-en feleltek meg a követelményeknek. Vagyis két év alatt 74 százalékkal csökkent a képzést elkezdők száma – derül ki a Népszava által megszerzett rendőrségi statisztikákból. Ezen az se nagyon tudott segíteni, hogy időközben bevezettek egy 10 hónapos, gyorstalpaló képzést, mivel ez nem ad normális rendőri végzettséget, csak járőrtársi beosztásra tesz alkalmassá az előrelépés leghalványabb lehetősége nélkül. Tehát, aki karrierként tekint a rendőri pályára, annak mindenképp be kell ülnie hozzá az iskolapadba.
Az ORFK nem szívesen beszél a létszámhiányról, ez abból a válaszból is kiderült, amit a lapnak adtak, miszerint „nem betöltetlen státuszokkal számolnak, hanem a betöltöttekkel”.
Ez a hozzáállás azonban hosszú távon nehezen lesz tartható, ugyan az állomány képes túlórával pótolni az emberhiányt, ám ez lassan, de biztosan megoldhatatlanná teszi a végrehajtandó feladatok elosztása és a kötelező pihenőidő kiadása közötti egyensúly fenntartását. Ezt mutatják a nem túl bíztató leszerelési adatok is. A pandémia előtt évi több mint 2000 rendőrt vesztett az állomány, a frissen bezupáltak egy jó része is, miután szembesül a rendőri munka realitásaival, egy-két éven belül távozik, már ha hagyják neki.
A kapitányságok a jogszabályokat kihasználva ugyanis igyekeznek minél jobban megnehezíteni a távozók dolgát, ami azt jelenti, hogy a leszerelési szándékukat jelző rendőröket még akár 2–3 hónapig is állományban tarthatják. Ezt ráadásul nem is azért teszik, mert abban bíznának, hogy így majd az érintettek meggondolják magukat, hanem inkább abban, hogy az a munkahely, ahová a leszerelő tovább menne, nem tartja fenn addig az ajánlatát, így a távozó, jobb híján, kénytelen lesz maradni. Minden bizonnyal az ilyen játékok az egekbe lökhetik fel a munkahelyi morált.
A helyzeten nem segít, hogy a rendőri fizetések továbbra is versenyképtelenek, különösen a piaci viszonyokkal összevetve. A lap szerint egy kezdő rendőr alapilletménye bruttó 266 ezer forint, amit ugyan a pótlékokkal és a túlórák vállalásával akár bruttó 3–400 ezerre is feltornászhat, ám az a 250 ezer forint körüli nettó, ami kijön ebből, az még úgysem közelíti meg a versenyképességet, ha nem számoljuk hozzá, hogy milyen munkaterhelés árán lehet ezt megszerezni.