Jakab Péter június elején kényszerült lemondásra a párt belharcai miatt.
„Úgy döntöttem, hogy jelentkezem a Jobbik elnöki tisztségéért” – jelentette be közösségi oldalán Gyöngyösi Márton, a párt európai parlamenti képviselője pénteken. Szerinte a Jobbik számára nincs más út, mint az, ha rendezik a soraikat, és nemzeti-konzervatív értékrendjüket képviselve mennek tovább.
Gyöngyösin kívül egyelőre Földi István jelezte indulási szándékát, amikor a Facebookon azt írta: „tartanunk kell a néppárti vonalat, de egyben nem felejthetjük el azt sem, hogy honnan is indultunk”. Földiről a kormánypárti sajtó azt írta, hogy egy tavaly év végi jobbikos rendezvényen megpróbálta megerőszakolni Szilágyi György korábbi Jobbik-alelnök élettársát. A politikus tagadja a vádakat.
Az elnökjelöltek között lehet Ander Balázs, a Jobbik parlamentből frissen kieső politikusa is, akinek ebbéli ambíciójáról először az atv.hu írt, ő maga azonban hivatalosan még nem erősítette meg. A politikus 2014 óta a Jobbik képviselője, 2018-ban listáról jutott be az Országgyűlésbe, idén áprilisban azonban nem kapott befutó helyet az ellenizéki listán, ki is esett a parlamentből. Közösségi oldalán legutóbb azt írta: „őszintén szembe kell néznünk azzal a szomorú ténnyel, hogy az elmúlt néhány év során közösségünk az ideológiai kiüresedés útjára lépett, és a politikai senkiföldjén találta magát. Hogy ez társadalmi, más pártok általi vagy belső nyomásra alakult így, hosszasan lehetne elemezgetni, és kell is a jövőben.”
Jakab Pétert május 7-én, alig egy hónappal az ellenzék számára katasztrofális bukást hozó országgyűlési választás után választotta meg újra elnöknek a Jobbik, 71,4 százalékkal. Kihívója, Stummer János 27,8 százalékot kapott. A párt elnökhelyettese Potocskáné Kőrösi Anita, a választmány elnöke Szabó Gábor, alelnökei pedig Ander Balázs, Z. Kárpát Dániel, Lukács László György, Dudás Róbert, Kvárik Anita és Magyar Zoltán lett.
Jakab megválasztása után egy hónappal belharc robbant ki a Jobbikon belül, amibe belebukott, ezért választanak új elnököt.
Bárki lesz a Jobbik új elnöke, kisgazdásodás és SZDSZ-esedés is várhat a pártra
Már ma délután, Jakab Péter Jobbik-elnök lemondásának másnapján kitűzheti a tisztújítás időpontját a párt elnöksége. Kérdés, hogy Jakab marad-e a frakcióvezető, és működhet-e egy kettős hatalmi pólus. A Jobbik szeretné elkerülni, hogy a kisgazdák vagy az SZDSZ sorsára jusson, de nem lesz könnyű dolga.