Az Alkotmánybíróság döntése ellehetetleníti ugyan az ellenzék népszavazását a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadékról, de a kezdeményező Karácsony Gergely azt mondja, főpolgármesterként még van lehetősége lépéseket tenni. Igaz, legfeljebb a Fudan-ügyben, és erről sem árult el konkrétumot.
Kettős mércét emlegetett Karácsony Gergely főpolgármester az Alkotmánybíróság friss döntésére reagálva, amellyel a testület gyakorlatilag az utolsó pillanatban akadályozta meg a már az Országgyűlés által is jóváhagyott, de az államfő által még ki nem tűzött népszavazás kiíírását abban a két kérdésben, melyet Karácsony magánszemélyként kezdeményezett az alábbi kért kérdésben:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
Karácsony Gergely a kettős mércét abban látja, hogy a kormány népszavazási kezdeményezése, a Fidesz és a kabinet által "gyermekvédelminek" nevezett referendum elé nem gördítettek ilyen akadályokat, mint az általa indított elé – a "gyermekvédelmi" népszavazást meg is tartották az április 3-i parlamenti választással egyszerre, de az az alacsony részvétel miatt eredménytelen lett.
Újabb pofont kapott az ellenzék: elkaszálta az Alkotmánybíróság Karácsony népszavazását
Az álláskeresési járadék hosszabb ideig tartó folyósítása a költségvetést érintené, a kínai egyetemi alapítványról szóló törvény hatályon kívül helyezése pedig közvetve egy nemzetközi szerződést, ezért - a Kúria álláspontjával ellentétben - egyikről sem szabad népszavazást tartani - mondta ki a testület 6, illetve 5 ellenvéleménnyel. Ezzel értelmét vesztette az Országgyűlésben már tárgyalt javaslat a kiírásról.
Karácsony kezdeményezése – amely mellé odaállt az ellenzéki összefogás többi pártja is – azonban el se juthat az Ab döntése nyomán addig, hogy kiderüljön: érvényes, illetve eredményes lenne-e. A főpolgármester egy más témában tartott sajtótájékoztatón az üggyel kapcsolatban megjegyezte, az Alkotmánybíróság "átlépett egy határt", és egyébként pedig szerinte
nonszensz, hogy egyetlen ember panaszára döntött így az Ab, semmibe véve a kérdésenként több mint 200 ezer aláírást leadó állampolgár akaratát"
Arra reagálva, hogy az Ab-döntés után a hvg.hu-nak nyilatkozó Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester a helyi népszavazások kezdeményezését tartja lehetséges B tervnek, Karácsony azt mondta: ez megfontolandó, és kifejezetten a Fudan-beruházás esetében még azt mondta, hogy főpolgármesterként lehet mozgástere a népszavazás céljának elérése érdekében referendum nélkül is, bár részleteket egyelőre nem említett.
Baranyi szerint a Fudan-népszavazás leállítása "az alkotmányosság megerőszakolása", de van B terve
Ferencváros polgármestere úgy látja, csupán helyi népszavazásokkal tudják megakadályozni a Fudan Egyetem beruházását.