A főpolgármester szerint legalább arra módot kell találni, hogy a budapestiek elmondhassák a véleményüket a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadékról.
„Az Alkotmánybíróság tagjainak többsége a két népszavazási kezdeményezést elkaszáló mai döntésével nyilvánvalóan a Fidesz politikai elvárásait teljesítette” – írta a Facebookon Karácsony Gergely főpolgármester arról, hogy az Alkotmánybíróság szerdai határozatában elkaszálta az ellenzék Fudan Egyetemről, illetve álláskeresési járadékról szóló népszavazási kérdéseit.
Elkaszálta az Alkotmánybíróság az ellenzék népszavazását
Az álláskeresési járadék hosszabb ideig tartó folyósítása a költségvetést érintené, a kínai egyetemi alapítványról szóló törvény hatályon kívül helyezése pedig közvetve egy nemzetközi szerződést, ezért - a Kúria álláspontjával ellentétben - egyikről sem szabad népszavazást tartani - mondta ki a testület 6, illetve 5 ellenvéleménnyel. Ezzel értelmét vesztette az Országgyűlésben már tárgyalt javaslat a kiírásról.
„Úgy tűnik, a kormánypártok csak hivatkozni szeretnek a népre, de igazából félnek tőle. Az Alkotmánybíróság, amely az erkölcsi integritására egykor minden magyar büszkesége lehetett, néhány tiszteletre méltó kivételtől eltekintve mára zugügyvédi mentalitású pártkatonák gyülekezőhelye lett. Az utókor ítél majd felettünk is” – írta a főpolgármester.
Karácsony hozzátette, hogy ellenzék dolga most az, hogy módot találjon arra, hogy „legalább a budapestiek elmondhassák a véleményüket ezekben a kérdésekben”.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere lapunknak azt mondta, egyetlen lehetőségük maradt arra, hogy kikérjék az emberek véleményét a kérdésekben: helyi népszavazást írnak ki a kerületben vagy Budapesten.
Baranyi szerint a Fudan-népszavazás leállítása "az alkotmányosság megerőszakolása", de van B-terve
Ferencváros polgármestere úgy látja, csupán helyi népszavazásokkal tudják megakadályozni a Fudan Egyetem beruházását.