A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli tárgyalások szünetében tartott sajtótájékoztatót.
Az ukrajnai háborúról és a nyugat-balkáni integrációs folyamat csődjéről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kormánypárti sajtónak Brüsszelben. A politikus szerint, ha Brüsszel nem változtat a nagyképűségén, könnyedén érheti hasonló veszteség, mint az Egyesült Királyság kilépésekor, csak ezúttal a Nyugat-Balkánt fogja elveszíteni.
Szijjártó négy pontba szedte azokat a lépéseket, amelyekre szerinte szükség volna a sikeres integrációhoz. Először is el kellene ismerni, hogy Szerbia kulcsország a folyamat szempontjából, és nem szabadna elidegeníteni a szerbeket az EU-tól. Másodszor Bosznia-Hercegovinában tiszteletben kellene tartani mindhárom államalkotó nemzet jogait és Milorad Dodikkal szemben semmiféle szankciót nem szabad bevezetni. Harmadszor azonnal meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Albániával és Észak-Macedóniával, Montenegrót pedig fel kellene venni a közösségbe. Negyedszer pedig: a szerbeket nem lenne szabad azért nem beengedni az unióba, mert nem értenek egyet Brüsszel külpolitikai irányvonalával.
Beszélt a külügyminiszter az ukrajnai háborúval és a tervezett olajembargóval kapcsolatos tárgyalásokról is. A magyar álláspont részletezésekor újdonságot nem nem mondott a múlt héten elhangzottakhoz képest, tehát hogy ne a magyar emberekkel fizettessék meg a háború árát, illetve hogy az embargó elfogadását követően fizikailag válna lehetetlenné Magyarország számára a nemzetgazdaság működtetéséhez szükséges mennyiségű kőolaj beszerzése. Reagált viszont a litván külügyminiszter bírálatára. Elmondta, hogy nem érti a kollégáját, hiszen a magyar kormány mindig a kölcsönös tisztelet alapján közeledett Litvániához, és az illegális migrációs válságuk idején is rögtön segítséget nyújtott nekik,
egyébként is hazugság, hogy Budapest túszul ejtette volna az EU-t, van egy szabály, hogy egyhangú döntéseket kell hozni, és ehhez mindenkinek alkalmazkodnia kell.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy bizonyos tagállamok számára kényelmes a magyar pozíció, hiszen nem nekik kell konfrontálódniuk Brüsszellel, megteszi ezt a magyar kormány helyettük. És amíg a magyar aggodalmakra nem születik elfogadható megoldás, addig úgysem mehet át a javaslat.
Az orosz–ukrán háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.