Itthon hvg.hu 2022. május. 11. 12:46

Nem hivatalosan közzétették Orbán kormányának névsorát

"Alakulunk" – ezzel a kommentárral tett ki egy fotót a Facebookra Orbán Viktor, rajta azokkal, akikkel a kormányalakításról tárgyalt szerdán a Karmelitában. A csoportképen számos eddigi kormánytagot fedezhetünk fel – Szijjártó Péter és Varga Mihály igazoltan volt távol –, de árulkodó Benkő Tibor vagy Kásler Miklós hiánya. Felbukkannak az asztalnál nagy visszatérők – Navracsics Tibor vagy Lázár János – mellett teljesen új emberek is, mint például Szalay-Bobrovniczky Kristóf vagy Nagy Márton.

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán megbeszélést folytatott politikusokkal a kormányalakításról a Karmelita kolostorban - közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A közlés szerint a tanácskozáson Csák János, Gulyás Gergely, Lázár János, Nagy István, Nagy Márton, Navracsics Tibor, Palkovics László, Pintér Sándor, Rogán Antal, Semjén Zsolt, Szalay-Bobrovniczky Kristóf és Varga Judit vett részt - ismertette a sajtófőnök. Sőt, Orbán Viktor szinte ezzel egyidőben a Facebookon posztolt egy képet a társaságról azzal, hogy "Alakulunk":

A listán jónéhány új, de már eddig kiszivárgott miniszter-aspiráns neve szerepel, miközben a jelenlegi kabinet tagjai közül is jelen volt a megbeszélésen a most a Miniszterelnökséget vezető miniszter Gulyás Gergely, az agrárminiszter Nagy István, az innovációs tárcát vezető Palkovics László, a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító Rogán Antal, az igazságügyi miniszter Varga Judit, a belügyminiszter Pintér Sándor és a miniszterelnök-helyettes Semjén Zsolt.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher

Nem volt ott az egyeztetésen Varga Mihály pénzügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, de rájuk állítólag stabilan számít az új kormányában is Orbán Viktor, csak éppen ők "igazolt távollévők" az egyeztetésről, mivel mindketten éppen úton vannak: Szijjártó nemrég Spanyolországból jelentkezett élőben az olajemberagó ügyében és azóta már Marokkóban van, valamint hivatalos úton szintén Marokkóban tartózkodik Facebook-posztja szerint Varga is.

Ami Rogán Antalt illeti, a HVG írta meg, hogy a miniszter megerősödését hozhatja az ötödik Orbán-kormány megalakítása, ez pedig nem éppen a konszolidációt vetíti előre. Rogán formálódó jogkörei veszélyesen koncentrálják az eszközöket, hogy az állam nyakló nélkül alkalmazhassa a gazdasági és ideológiai kontrollt, akár orosz érdekeket is követve. Arról is írtunk, hogy Rogánhoz kerülhet akár több titkosszolgálat felügyelete is:

Lecserélhetik a titkosszolgálatok irányítását, és egy Pintér-Rogán-konfliktusról is beszélnek a háttérben

Miközben mindenki Orbán Viktor új kormánynévsorát találgatja, belügyes körökben híre ment, hogy a polgári titkosszolgálatok új irányítást kapnak, így az Alkotmányvédelmi Hivatal elkerülhet Pintér Sándortól, az Információs Hivatal pedig Szijjártó Pétertől. Azt nem tudni, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén ki vagy kik lennének ezeknek a titkosszolgálatoknak az irányítói, de könnyen lehet, hogy a Miniszterelnökség fennhatósága alá kerülnének, mi több, még Rogán Antal neve is felmerült.

A miniszterelnök munkahelye, az egykori Karmelita kolostor teraszán felállított asztal körül ülők között vannak olyanok, akik a politikában ugyan nem ismeretlenek, sőt néhányan közülük viseltek is már miniszteri tisztséget, de az új Orbán-kormányban újak lesznek. Ilyen Csák János, Lázár János, Nagy Márton, Navracsics Tibor és Szalay-Bobrovniczky Kristóf is.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf felbukkanása az asztal körül nem meglepő, hiszen a hvg.hu írt elsőként arról is, hogy noha a NER-en belül főleg Habony Árpád és Rogán Antal köreihez sorolt Szalay-Bobrovniczky – korábbi nagykövet és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő férje – üzletemberként ismert, de tartalékos százados, és mostanában egyre többen emlegették kormányzati körökben a lehetséges új honvédelmi miniszterként – ezt erősíti, hogy a Karmelitában nem volt jelen Benkő Tibor jelenlegi tárcavezető.

Új honvédelmi miniszterrel vághat neki Orbán a következő ciklusnak

Elképzelhető, hogy az újonnan felálló kormányban a honvédelmi minisztérium élén is vezetőt cserél Orbán Viktor, legalábbis erről beszélnek a kormányzathoz közel álló körökben.

Szintén új, de az eddig kiszivárgott információk alapján nem meglepetés-név Nagy Mártoné. A volt jegybanki csúcsvezetőt, a ma már kormányfői tanácsadó Nagyról és lehetséges feladatköréről a HVG azt tudja, hogy a gazdaságfejlesztési tárca élére szemelte ki Orbán, és ez a leendő minisztérium maga alá seperheti az állami tőkealapok, az MFB felügyeletét, továbbá a Pénzügyminisztériumból is szemezgetne, átvéve a pénzügyi, banki szektorra szabott feladatokat:

Kormányalakítás: Így állt össze Orbán Viktor új csapata

Kipróbált harcostársakkal és sokat látott üzletemberekkel készül harcba szállni az ismerős és ismeretlen ellenfelekkel szemben az ötödik Orbán-kormány. A kormánynévsort szerda kora délután "jelentette be" Orbán Viktor, mikor közreadták, kivel egyeztetett kormányalakításról.

Nagy Márton jelenleg Orbán Viktor miniszterelnök gazdasági főtanácsadója, erre a posztra 2020 közepén érkezett a jegybank alelnöki székéből. Lényegében azóta pletykálják, hogy Nagyra előbb-utóbb fontos kormányzati poszt vár – mármint hivatalos poszt, gazdasági főtanácsadóként vélhetően jelentős befolyása volt a miniszterelnökre és a kormány gazdaságpolitikájára. Arról, hogy egyáltalán nem lenne meglepő, ha mindezek után miniszteri poszt várná, itt írtunk részletesen:

Ki az a Nagy Márton, aki helyet kapott Orbán kormányalakító asztalánál?

A jegybankból meglepetésre távozott, meglepetésre lett Orbán gazdasági főtanácsadója, de egyáltalán nem lenne meglepő, ha mindezek után miniszteri poszt várná Nagy Mártont.

Szintén új ember lenne Orbán Viktor ötödik kormányában Csák János. Az üzletember-exdiplomata úgy került képbe, hogy a HVG értesülései szerint a most Palkovics László által vezetett tárcát szétbontják, Csák pedig miniszteri rangban felelhet az innovációs részlegért és a felsőoktatásért (Palkovics Lászlónál maradhat az ipari tárca). Elképzelhető az is, hogy Csák minisztériuma a humán és innovációs tárca lesz, amely alá a felsőoktatás, családpolitika, kutatás, tudomány és gyermekjólét is tartozni fog. Csákról itt írtunk:

Kicsoda az új kormánytag Csák János, aki csúcsmenedzser és nagykövet is volt már?

Volt londoni nagykövet, vezette a Matávot, volt a Mol-csoport igazgatósági tagja, de alányúlt a Heti Válasznak is. Rövid portré Csák Jánosról, aki a HVG információi szerint az innovációs és felsőoktatásért felelős minisztériumot kaphatja az ötödik Orbán-kormányban.

A HVG tájékozódását megerősítik az Orbán Viktor által közzétett fotók is, és ez alapján búcsúzni kényszerül a miniszteri bársonyszéktől nemcsak Benkő Tibor, hanem Kásler Miklós, Süli János és Mager Andrea is. Vannak továbbá a tabló alapján azok, akik kisebb-nagyobb kihagyással térnek vissza a kormányba, mint például Lázár János. Vele úgy tudjuk, azért húzódott el az egyeztetés, mert nem tartja elég fajsúlyosnak azt a feladatot, amit Paks II. megépítésének menedzselése jelentene, amit a távozó Süli Jánostól kellene átvennie.

Orbán és Lázár a Parlamentben március 10-én
Túry Gergely

Lázár sokkal testhezállóbbnak gondolta az agráriumot maga számára – azt hallottuk, már el is kezdte előkészíteni a pozícióját a befolyásos ágazati szereplőknél –, de a tárca irányítása Nagy Istvánnál marad. A legutolsó hírek szerint valamilyen formában az építésügy kerülhet Lázárhoz, akit egy vekkerrel ajándékozott meg pár napja Kocsis Máté, a parlamenti Fidesz-frakció vezetője, arra emlékeztetve a politikai bázisát a déli határvidéken újraépítő volt minisztert, hogy be kell állni a sorba (Lázár ugyanis lekéste a közös fotózást, mert, mint közölte, elaludt).

A nagy visszatérők között van Navracsics Tibor is (aki a második Orbán-kormányban állt a Miniszterelnökség élén), ő a Területfejlesztési Minisztériumot vezetheti. Ide kiemelten az uniós források elosztása tartozna, beleértve azokat az egységeket (irányító hatóságokat) is, amelyek eddig a Pénzügyminisztériumban működtek hasonló céllal – és nem mellesleg érintettek a legújabb kormányzati korrupciós botrányban, amikor uniós forrásokkal éltek vissza a pályázatok elbírálása során.

Navracsics Tibor feladata lesz, hogy elhárítsa az akadályokat az uniós támogatások megszerzése elől
Reviczky Zsolt

Navracsicsnak bevallottan azt a szerepet szánják a kormányzatban, hogy ő adja el a magyar fejlesztési terveket Brüsszelben, hárítsa el az akadályokat az uniós támogatások elől. Ezzel lényegében kettős szereposztás alakul ki külpolitikai vonalon: Navracsics az unió felé képviseli Magyarország érdekeit, Szijjártó Péter pedig külügyminiszterként folytatja a hagyományos diplomáciai munkát.

Hirdetés