A magyar álláspont szerint csak akkor támogatja Magyarország az olajembargót Oroszországgal szemben, ha az nem fog vonatkozni a csővezetékes szállításra.
Zuzana Čaputová csalódását fejezte ki Magyarország olajembargóval kapcsolatos elutasító álláspontja miatt – írta a Napunk.sk. A lap szerint a szlovák köztársasági elnök erről Andrzej Duda lengyel elnökkel folytatott találkozója után beszélt. A két államfő egyetértett abban, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajnát, egyebek mellett az EU-tagság ügyében is.
„Szlovákia az EU egységes álláspontját képviseli, ami az olajembargóra is kiterjed. Fontos az EU-országok és az egész világ egysége a kérdésben. Magyarország álláspontja ettől eltér, ami csalódást jelent számunkra“ – mondta Čaputová.
Hozzátette, Szlovákiának az orosz kőolaj behozatalának teljes leállításához átmeneti időszakra van szüksége, hogy megtörténjen a szükséges infrastruktúra kiépítése, illetve a technológiai átállás.
Orbán Viktor kormányának hozzáállása a köztársasági elnök szerint kétségessé teszi a Visegrádi Együttműködés alapelvének a működését, ami szerinte az egység.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ma arról beszélt, Magyarország az eredeti, teljes embargóra vonatkozó uniós javaslatot csak akkor tudja megszavazni, ha "a Brüsszel által kreált problémára Brüsszel megoldást is javasol”. Fel is sorolta, hogy ez a megoldás jelentős összegű támogatást jelentene valójában. „Nemcsak a finomítóink több százmillió dolláros átalakítására vonatkozóan, nemcsak a Magyarországra Horvátoroszágon keresztül vezető kőolajvezeték több százmillió dolláros kapacitásnövelésére vonatkozóan várunk el javaslatot, hanem a magyar gazdaság jövőjével kapcsolatban is” – mondta.