Itthon hvg.hu 2022. május. 05. 12:28

Még keresik a kibernyomozók a nemzeti konzultációkat gyorskitöltő robot gazdáját

A kormány 2020-as és 2021-es nemzeti konzultációját megviccelő, az online íveket ezrével kitöltő robotprogram ügyében továbbra is nyomoz a rendőrség. Információs rendszer vagy adat megsértése a gyanú, ám ezt nehéz bizonyítani – tavaly az ügyészség vissza is dobott egy vádemelési javaslatot.

Mintegy másfél éve, illetve 9 hónapja kutatnak a rendőrség kibernyomozói a kormányzat két korábbi nemzeti konzultációját ért informatikai „támadás” felelőse vagy felelősei után, ám eddig kevés eredményt tudnak felmutatni. A hvg.hu kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság közölte:

mindkét eljárásban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya folytat nyomozást információs rendszer vagy adat megsértése bűncselekmény miatt.

A két eset közös jellemzője, hogy egy robotprogram automatizálva, tömegesen töltötte ki 2020 szeptemberében a kormányzati honlapon is elérhető járványügyi konzultáció íveit, majd majdnem egy évvel később, tavaly nyáron hasonló módszerrel generált egy számítógépes program ezrével ilyen, fals, online kitöltéseket a kormány újabb, már a járvány utáni életről szóló konzultációján, melyen a migráció, a Brüsszel elleni harc, a melegellenesség és Soros György is kérdés volt.

Mindkét „támadásról” a Nerbot néven ismertté vált etikus hacker töltött fel videókat a YouTube-ra. Ezekkel demonstrálta, hogy az évek óta hangoztatott, a csalásokat kiküszöbölni hivatott – és a nemzeti konzultációk elszámolása szerint közpénzből rendre ki is fizetett – „informatikai fejlesztések” ellenére random adatokkal továbbra is „becsapható” az internetes kitöltő felület. A 2020 szeptemberi esetnél egy 25 órás videóban folyamatosan töltötte ki a bot a kérdőíveket, és

a tavalyi esetnél is az élő YouTube-közvetítésben a Nerbot-program tíz másodpercenként töltötte ki álnevekkel a konzultációs íveket.

Azt is megkérdeztük a rendőrségtől, hogy a nyomozásoknak van-e már gyanúsítottja, házkutatás vagy informatikai eszközök lefoglalása történt-e, ám erre nem kaptunk választ, arra hivatkozva, hogy „a folyamatban lévő nyomozások érdekeire tekintettel bővebb tájékoztatást nem adunk”.

Jelenleg is zajlik egy agyonhallgatott nemzeti konzultáció, az eddigiekre pedig 50 milliárd ment el

Még hó végéig kitölthető a kormány legújabb, zöldügyi nemzeti konzultációja, de mivel a témája politikailag kevéssé kiaknázható a Fidesz-KDNP számára, nem is igazán hirdetik. Bezzeg - mint megtudtuk - a legutóbbi, a járvány utáni életről szóló konzultációnak csak a reklámjára 4,2 milliárdot költöttek el.

Arról a hvg.hu is beszámolt tavaly novemberben, hogy a már az idei választási kampányra hangoló, kormányzati propagandával erősített Fidesz-akció, a „Stop Gyurcsány! Stop Márki-Zay!” petíció is a Nerbot áldozata lett. A robotprogram tömegével töltötte ki a Fidesz petícióját a korábban is használt módszerrel. Erről is készült demonstratív videó, melynek felöltője ugyanaz a „kiugrott” egykori fideszes aktivista volt, aki a korábbi nerbotos akciókkal a nyilvánosság elé lépett.

Ez utóbbi esetben nem tudni, tett-e feljelentést a Fidesz, mindenesetre a kormány által a nemzeti konzultációk ügyében tett feljelentések alapján folyó nyomozások eddig nem jutottak el a vádemelésig. Pontosabban az első, a 2020-as ügyben a kormány későbbi közlése szerint volt vádemelés is volt, ám kiderült, hogy ez nem volt igaz. A rendőrség vádemelési javaslatát ugyanis az ügyészség „visszadobta”, vagyis nem látta jogilag alátámasztottnak egy vádemeléshez.

Vádat emelni tényleg nem könnyű, mivel kérdéses, hogy a „robotkonzultáció” bűncselekmény-e. Az információs rendszer vagy adat megsértéséért 3 év szabadságvesztés is kiszabható, ám ehhez a törvény szerint „az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedést” meg kell sérteni, a rendszer működését akadályozni kell, vagy a rendszerben már meglévő adatot kell törölni, megváltoztatni. Márpedig a kamu adatokkal történő legális, tömeges kitöltés aligha számít ennek.

(Nyitóképünkön a Fidesz „Stop Gyurcsány! Stop Márki-Zay!” petícióját kitöltő robot munka közben)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?