Itthon Lengyel Tibor 2021. november. 26. 09:18

A Fidesz Stop!-petícióját is meghackelték a NERbot programmal

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Tömegével tölti ki a Fidesz „Stop Gyurcsány! Stop Márki-Zay!” petícióját a korábban már nemzeti konzultációkat is hasonló módon meghackelő robotprogram – derül ki az erről feltöltött videóból. Ennek a petíciónak a védelme még a konzultációkénál is gyengébb.

Kamuadatokat és e-mail-címeket használva tömegesen tölti ki a kormánypárt „Stop Gyurcsány! Stop Márki-Zay!” petícióját egy számítógépes program, méghozzá ugyanazzal a módszerrel, amellyel már két korábbi nemzeti konzultációnál is akár tízezerszám generáltak fals válaszokat.

A Fidesz petíciója elleni akciónál a korábbi konzultációkat is így meghackelő NERbot-programot használták – derül ki az internetre csütörtök este feltöltött videóból, ami „munka közben” mutatja a robotprogramot:

A videó feltöltője, a „kiugrott” egykori fideszes aktivista, ezt a kommentárt fűzte a videóhoz: „Ez a petíciós oldal még a nemzeti konzultációénál is trágyább: nem csak a CAPTCHA-t nem sikerült beállítani még most sem, de ez már az e-mail-cím valódiságát se ellenőrzi, úgyhogy teljesen komolytalan az egész” – sorolta az ilyen akciókat elhárító biztonsági elemek hiányát.

„A Fidesz által közölt kitöltésszámot is ennyire vehetjük majd komolyan – a NERbot célja, hogy erre rávilágítson” – jegyezte meg a videó feltöltője. Azt is hozzátette: „Apropó, volt fideszesség: pont ma 10 éve, 2011. november 25-én jöttem le róla”.

A hvg.hu még nyáron számolt be róla, hogy két korábbi nemzeti konzultációt tömegesen kitöltő számítógépes program után is nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda, miután a kormányzat büntető feljelentést tett az ügyben. A Kormányzati Tájékoztatási Központ közlése szerint azért tették, mert valakik „informatikai támadást indítottak a konzultáció hivatalos internetes oldala ellen”.

Az „informatikai támadás” valójában egy robotprogram volt, amely automatizálva, tömegesen töltötte ki a nemzeti konzultációkat – legutóbb az augusztus 25-én zárulót, amelyben a kormány olyan korábbi, örökzöld témákat vett elő, mint a migráció elleni fellépés, a Brüsszel elleni szabadságharc, a melegellenesség és persze Soros György.

Miután véget ért a nemzeti konzultáció, még 232 ezerrel nőtt a válaszok száma

Alig 15 százalékos válaszadási arányával csupán a középmezőnyben végzett az elmúlt 11 év 11 nemzeti konzultációja között a legutóbbi, a járvány utáni életről szóló állami levelezés. A sorosozós, brüsszelezős, migránsozós kampány ára még nem ismert, de a többi viszont már biztosan elvitt 41 milliárdot.

A csalást kiküszöbölni hivatott informatikai fejlesztések ellenére, ahogy korábban, hamis adatokkal most is „becsapható” volt ugyanis az internetes felület. Az egyszerű számítógépes robotprogram tömegesen gyártotta az online válaszokat, tíz másodpercenként töltötte ki álnevekkel a konzultációs íveket.

A tavaly nyári, járványügyi nemzeti konzultáció online felületét is tömegesen töltötte ki a NERbot, ebben az ügyben a kormány korábbi közlése szerint vádemelés is volt, ám kiderült, hogy ez nem volt igaz. A rendőrség vádemelési javaslatát ugyanis az ügyészség “visszadobta”, vagyis nem látta jogilag alátámasztottnak egy vádemeléshez.

A hvg.hu információi szerint a két eddigi ügyben folyó nyomozásokban nem hallgatták meg még tanúként sem a videók felöltőjét.

Vélhetően nagyon nehéz is lesz vádat emelni ezekben, mivel erősen kérdéses, hogy a „robotkonzultáció” bűncselekménynek számít-e egyáltalán. Az információs rendszer vagy adat megsértéséért akár 3 év szabadságvesztés is kiszabható.

Csakhogy ehhez a törvény szerint „az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedést” meg kell sérteni, a rendszer működését jogosulatlanul akadályozni kell, vagy a rendszerben lévő adatot jogosulatlanul törölni, megváltoztatni, vagy hozzáférhetetlenné kell tenni. Márpedig úgy tűnik, az akár fals adatokkal történő tömeges kitöltés a rendszer védelmét nem sérti, működését nem akadályozza, rendszerben lévő adathoz pedig hozzá sem fér.

Jelenleg is zajlik egyébként egy kormányzati konzultáció. November végéig kitölthető a kormány legújabb, zöldügyi online kérdőíve, de mivel a témája politikailag kevéssé kiaknázható a Fidesz–KDNP számára, nem is igazán hirdetik. Bezzeg – mint megtudtuk – a legutóbbi, a járvány utáni életről szóló konzultációnak csak a reklámjára 4,2 milliárdot költöttek el. Erről itt írtunk:

Jelenleg is zajlik egy agyonhallgatott nemzeti konzultáció, az eddigiekre pedig 50 milliárd ment el

Még hó végéig kitölthető a kormány legújabb, zöldügyi nemzeti konzultációja, de mivel a témája politikailag kevéssé kiaknázható a Fidesz-KDNP számára, nem is igazán hirdetik. Bezzeg - mint megtudtuk - a legutóbbi, a járvány utáni életről szóló konzultációnak csak a reklámjára 4,2 milliárdot költöttek el.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?