Itthon hvg.hu 2022. április. 23. 09:10

Még mindig különbséget tesznek menedékkérők és menedékkérők között

Ellentétben 2015-tel, most a hivatalos szervek is menekültválságról beszélnek a migránsválság helyett, ám ez nem jelenti azt, hogy minden menedékkérő ugyanolyan elbírálásban részesülne az állam vagy akár a civil segítők részéről.

Sok önkéntes van, akik már 2015-ben is részt vettek a menekültek segítésében, és most is aktívak. Léderer Tamás 2015-ben a Keleti pályaudvarnál szervezte szír és afgán menekültek ellátását, most kárpátaljai roma családok gyerekeit tanítja egy fővárosi tanodában – erről is beszél a Deutsche Welle riporterének. Szerinte örömteli, hogy most nemcsak a társadalmi összefogás szélesebb, de az állam is nagy erőkkel segít, bár még mindig különbséget tesz menedékkérők és menedékkérők között, és miközben a BOK csarnokban nyújt segítséget, százakat küld vissza Szerbiába.

Ugyanakkor azt tapasztalja, hogy még a civil segítők körében is van megkülönböztetés. Ennek pedig áldozatai a romák, akiket Ukrajnában magyarságuk és romaságuk miatt is diszkrimináltak. A riport azt is bemutatja, hogyan segítik a magyar civilek sokszor az oktatásban is szegregált gyerekeket és szüleiket.

 

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.