Nagy Iván László
Szerzőnk Nagy Iván László

A választási mottóktól a legocsmányabb sárdobálásig – a 2022-es kampányban minden benne volt, amit a kommunikációs spektrumon be lehet járni. Összeszedtük, mi volt az a tíz mondat, amelyet ha pár év múlva meghallunk, akkor arra gondolunk: de jó, hogy már túl vagyunk az egészen!

Választás 2022
Friss cikkek a témában

Magyarország előre megy, nem hátra!

A NER 12. évében senkit nem ér meglepetésként, ha a Fidesz párszavas szlogenekkel ül meg egy témát, de a 2022-es kampányszöveg minden képzeletet alulmúlt, már ami a kreativitást illeti.

Az idei mottó így is igyekezett a lehető legtöbbet magába foglalni. Kisebb részben azt jelezte, hogy a Fidesz a koronavírus-járvány és az azzal összefüggő gazdasági válság után folytatni akarja az ország talpra állítását, amely 2021 végéig még csak-csak igaz volt, de 2022-ben már csak az inflációt elnyomni hivatott pénzosztás tálalására volt elég.

Ennél viszont sokkal aktívabban használta a Fidesz a szlogenjét arra, hogy a baloldalhoz hasonlítsa magát, 12, illetve annál is inkább 16 év távlatában. A sok éven át épített brüsszelezés, sorosozás, globális elitezés és gyurcsányozás a kampányra kristályosodott ki, ehhez pedig remek támpontot adott az orrvérzésig ismételt és temérdek szövegkörnyezetben előhúzott mottó.

Azt pedig talán mondani sem kell, hogy mi lesz ezzel a szlogennel, ha a mulatóssal találkozik.

 

Túry Gergely

Csak felfelé!

Orbán Viktort a saját, 12 év alatt felépített pályáján kellene megvernie az ellenzéknek a kormányváltáshoz, ha pedig csak a kampányszlogeneket nézzük, talán meccsben is vannak.

A szöveg személyesen Márki-Zay Péteré, aki még az előválasztás alatt igyekezett hangsúlyozni az őt kevésbé ismerő ellenzéki tömegnek, hogy outsiderként képes lesz a jobb és baloldali törésvonalakon felülemelkedni, és úgy vezetni az összefogást, hogy az komolyan vehető ellenfele legyen a Fidesznek. Márki-Zay ugyanezen szöveg mentén folytatta a kampányt miniszterelnök-jelöltként is, hangsúlyozva, hogy irányítása alatt az ország nemcsak az ellenzéki-, hanem a Fidesz-szavazóknak is jobb hely lehet.

Hogy ezt elhitték-e, majd vasárnap kiderül. De legalább Krúbinak újabb sorhoz adott inspirációt a nyomdafestéket nem tűrő, ámde kellően szellemes politikai rapszámában.

Reviczky Zsolt

Stratégia nyugalomra van szükség.

Ha nem tör ki az orosz–ukrán háború, akkor valószínűleg csak sima gyurcsányozós-orbánozós kampányidőszakunk lett volna. A putyini agresszió jelentősen bezavart a kampányba. Bár a média feletti befolyással nem nehéz, a kormánynak sikerült 12 év oroszbarátság után megtalálni azt a vonalat, amely mentén még ebből a helyzetből is jól jön ki Orbán Viktor, ez pedig a béke, pontosabban a stratégiai nyugalom esernyője volt. Így váltak a fideszesek egy évtizednyi háborúzás után pillanatok alatt békegalambokká, az ellenzéket pedig egyszerűen besározták azzal, hogy háborúpárti. Ha a választók nem is, a reakció autentikusságát majd a választás utáni külpolitika eldönti.

A kommunistákat és a fasisztákat külön-külön képviseljük.

Megvan a maga előnye és hátránya annak, ha egy politikai szövetséget egy szókimondó figura vezet: az átláthatatlan közélethez szokott választóknak felfrissülést jelenthet, de egy propagandával átszőtt sajtóban állandó magyarázkodás lehet a vége.

Márki-Zay Péter ezt naponta megtapasztalhatta a kampányban – de hozzá kell tenni, tett is érte. Megszólalásait rendre kontextuson kívül hozták fel, de azt saját maga is belátta, hogy őszintesége miatt többször kell helyesbítenie. Így esett az is, hogy a Fideszt nevezte a kommunisták és a fasiszták gyűjtőpártjának, magyarázatából mégis az ellenzékre került a bélyeg; és ugyanígy vették elő a Covid által megtizedelt Fidesz-szavazó idősek emlegetéséért, az ízléstelen Stevie Wonder-viccért Trianonkor, illetve a fideszesek lefogyatékosozása után, többször inkább jogosan, mint jogtalanul.

Zelenszkij és Márki-Zay is ugyanabból az amerikai kottából játszik.

A kampányhajrában érkezett Orbán Viktor egyik legsúlyosabb bírálata a kelet-nyugati hintapolitikáért, egyenesen az ostrom alatt álló Kijevből, Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől személyesen, aki a Duna-parti holokauszt-emlékmű és a Mariupolban meggyilkolt ukránok között párhuzamot vonva vonta kérdőre Orbánt, miért is blokkol egyes Oroszország elleni szankciókat.

Volodimir Zelenszkij
XOSE BOUZAS / HANS LUCAS / HANS LUCAS VIA AFP

Persze ha azt vártuk, erre picit talán elgondolkodik a NER-elit, tévedtünk. Rákay Philip, a nemzeti influenszer-holdudvar főkolomposa azonnal megfejtette, hogy Zelenszkij csak Amerika bábja, és hozzá hasonlóan a Márki-Zay vezette ellenzék is az örök béke helyett a rezsicsökkentésmentes örök háborúba akarja sodorni az országot. Rákay, és hozzá hasonlóan Bohár Dániel, Deák Dániel és az ízlés szerint választható Megafon-pokémonok mondatai egyébként belengték a közösségi médiás kampányt, miután a „civil” szervezet közel 1 milliárdot költött hirdetésekre.

Kedves Judit, a családod már úgyis tudja. Hát hajrá!

– ezzel a mondattal vezette fel az újévet az Ördög Ügyvédje blog, vagy legalábbis annak facebookos névrokona. Azok után, hogy a legutóbbi magyarországi választást meghatározták a Borkai Zsoltról kiszivárgott felvételek, később pedig Szájer József karrierje is a magánéletébe tört bele, az ellenzéki szimpatizánsok izgatottan várhatták a következő botrányt – az ígéret legalábbis megvolt.

Aztán mind csak vártak, de hiába, pedig Márki-Zay Péter maga is azt állította, hogy léteznek kompromittáló felvételek különböző kormánytagokról. Végül arra a megállapításra jutott: lehet, hogy a Fidesz paktumot kötött az ördög ügyvédjével.

Ha nem is szexbotrány, de botrány így is volt – a Direkt36 kedden dobta le a bombát, hogy a magyar külügybe teljesen beférkőzött az orosz titkosszolgálat, de a tényfeltáró munkát Szijjártó három szóval félresöpörte, inkább kitalált egy Márki-Zay konteót. Olvasóink pedig meg vannak róla győződve, hogy már őt is Moszkvából irányítják robotként.

AFP / JAAP ARRIENS

Könyörögtem a Kutyapártnak

A 2022-es választásokon kulcsszerep juthat a kispártoknak, hiszen a kiélezett versenyben a rájuk leadott szavazatok mindkét nagy játékostól elvehetnek, ha pedig bejut az országgyűlésbe a Kutyapárt vagy a Mi Hazánk, az még a parlamenti patkót is átalakíthatja, valamint mindennemű kétharmad esélyét szertefoszlathatja.

Éppen ezért igyekezett Márki-Zay Péter meggyőzni az MKKP-t, hogy álljanak be az egységes ellenzékbe, de Kovács Gergelyék nem voltak vevők az ajánlatra, cserébe pedig ellenzéki szavazók és politikusok gyűlöletével kellett szembe nézniük. Ugyanígy nem lett abból sem semmi, hogy az erősen fideszes kamupártnak tűnő Gattyán-féle MeMo összedolgozzon Márki-Zayékkal.

A kispártok mindenesetre szórakoztatóak voltak, és nemcsak a viccpártnak indult Kutyapárton lehetett nevetni, hanem a Ronaldinhóval és Kulcsár Edinával kampányoló MeMo-n, a gyűlöletbeszéd szabályainak nem ismerete miatt a Facebookkal szélmalomharcot vívó Mi Hazánkon, és az önmagát túl komolyan vevő, végül listát sem állító Szanyi-Thürmer szélsőbalos formáción is.

Ezért támogatom Orbán Viktort április 3-án.

Az, hogy a pártok tanultak-e 2018 hibáiból, majd eldől vasárnap, de az biztos, hogy van, akinek nem sikerült. Ilyen például a TV2: a kormányközeli csatornát négy évvel ezelőtt már megbüntették azért, mert jelzés nélkül kampányolt a Fidesznek, de ez láthatóan nem tartotta vissza őket attól, hogy műsorvezetőik hétfőn tízszer egymás után elmondják, hogy Orbán Viktorékra szavaznak.

Persze, a TV2 bizonyára nem csak elfelejtette a büntetést, hanem náluk ez egyszerűen belefér. És ez a jelenség mutatja meg ezredjére is, hogyan szüntette meg a sajtó mindennemű integritását a Fidesz a baráti oldalon, illúzióját sem keltve annak, hogy például a Tények című műsorban a tényeket hallanánk. De legalább született egy aranyos klip Erős Antóniáról és Szellő Istvánról, ahogy a csatasorba állított TV2-es „újságírókon” viccelődnek.

Reviczky Zsolt

Csak rátok való tekintettel maradok most itt, mert ez egy kampányrendezvény, és én ilyet nem vállalok!

A fideszes valóság régóta nem metszi a tényleges világot, ezt a kormánypárti sajtó jól bemutatja. Az idei kampányban azonban a jelenség új arcát is megismerhettük, ugyanis a kormánypárti kampányt nem felülről, hanem az eseményeket a fű alatt terjesztve, teljes médiatitokként szervezték, Orbán Viktor és a NER-nagyágyúk megjelenéseiről pedig többnyire csak utólag lehetett értesülni.

És volt olyan is, aki ott volt, mégis csak az utolsó pillanatban tudta meg, hogy ott van: Bereczki Zoltánt március utolsó hétvégéjén hívták meg egy rendezvényre, amelyről csak ott helyben derült ki, hogy a Fidesz-kampány része. Mielőtt még énekelni kezdett, le is szögezte: csak a nézők miatt nem lép le az eseményről, ahol gyomorforgatónak vél mindent, ami a színpadra lépését megelőzően elhangzott.

Feltehetőleg nem Orbán Viktornak énekelte a Lehetsz királyt.

A Gáspár család kőkemény fideszes csapat.

– hangzott el a mondat Gáspár Győző, az ország Győzikéje, mulatós- és valóságshow-sztár szájából, miközben a Békemenet elején vitte a molinót a CÖF-elittel. Később maga Budai Gyula léptette be a Fideszbe a kultúrfölény jegyében.

Fazekas István
Hirdetés