Az orosz titkosszolgálat feltörte a magyar külügy belső informatikai rendszerét, és ezt a minisztérium is jó ideje tudta már - állítja a Direkt36.
Az orosz titkosszolgálat ki-be járkál a magyar külügy számítógépes hálózatában – állítja a Direkt36. A Telexen megjelent cikk szerint már 2021 második felében tudni lehetett, hogy feltörték a „korlátozott terjesztésű” és „bizalmas” minősítésű állami és diplomáciai információk továbbítására használt, csak szigorú biztonsági előírások betartásával használható titkosított hálózatot is, és 2022 januárjában is célzott támadások érték a Külgazdasági és Külügyminisztériumot.
A cikk szerint a minisztériumban az elmúlt hónapokban több olyan körlevelet küldtek a dolgozóknak, amelyben arra utaltak, hogy valami baj lehet a levelezéseik védelmével. Érdekes mellékszála ennek, hogy az egyik levélből kiderül, a kormány hiába támogatja a kínai telekommunikációs eszközök használatát, maga is tudja, hogy ezek biztonsági kockázatot jelentenek – de mint kiderült, a mostani esetben nem kínai, hanem orosz a fenyegetettség.
A Direkt36 azt állítja, részben adathalász támadásokkal és vírusos mailcsatolmányokkal juthatott be a magyar külügybe olyan fertőzés, amely a felderítésében érintett szervek szerint orosz titkosszolgálati támadást jelez. A portál hosszan sorolja a példákat, amelyek alapján legkorábban 2012 óta vannak orosz kibertámadások, ez alapján valószínűleg napi szinten figyelik az orosz hackerek, mi történik a magyar külügy számítógépein.
Sőt, több tisztviselő állítja, hogy a Védett Külügyi Hálózatot is feltörték az oroszok – ezt használják akkor, amikor államtitoknak számító információkat akarnak közölni például a távoli nagykövetségekről a budapesti központtal, de a NATO- vagy EU-tárgyaláson elhangzottakat lejegyző jelentések is ilyen csatornán érkeznek. Arról nincs információja a Direkt36-nak, hogy a még ennél is érzékenyebb, titkos vagy szigorúan titkos minősítésű információkhoz bárki illetéktelen hozzájutott-e, azokat ugyanis még ennél is szigorúbban védik.