Itthon Gonda Gréta 2022. március. 13. 11:00

Az orosz-ukrán háború és az energiaárak elszállása akár 15 százalékkal is drágíthatja a magyar szállodákat

Gonda Gréta
Szerzőnk Gonda Gréta

Míg korábban Oroszország a top 10 turisztikai küldőpiacok között szerepelt, mostanra az orosz turisták teljesen elmaradnak hazánkból. Emellett egyéb nehézségekkel is szembesülnek a szállodák: az elszabaduló energiaárak jelentősen lerontották a szállodák üzemeltetésének jövedelmezőségét, így akár 15 százalékos áremelkedés is indokolt a megkérdezett szakértők szerint.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A hazai turizmus felívelő pályán volt az elmúlt időszakban, a szállodák 90 százalék feletti húsvéti foglaltsága, és a Magyarországról rajtoló Giro d'Italia is optimizmusra adott okot. Azonban, az orosz-ukrán háború a hazai turizmusra is jelentős hatással volt: míg korábban Oroszország a top 10 turisztikai küldőpiacok között szerepelt, mostanra az orosz turisták teljesen elmaradnak.

A szektor tragédiája, hogy a már amúgy is nehéz helyzetben lévő turisztikai vállalkozások és a munkavállalók azt várták, hogy az idei nyár már olyan lesz, ami a régi időket idézi, azonban ezeket az optimista terveket szétzúzhatja a háború

– mondta a hvg.hu-nak Faix Csaba, a Budapest Brand vezérigazgatója. Hozzátette, egyelőre nem látni, hogy a főváros nyári turisztikai szezonjára lesz-e hatása a szomszédos háborúnak.

Reviszky Zsolt

Egyelőre azt tapasztalják a fővárosi szálláshelyek, hogy a Budapestre érkező oroszok száma teljes egészében lenullázódott, azonban sem az európai, sem a tengerentúli desztinációkról nem jöttek még tömeges lemondások – tette hozzá Faix Csaba.

A Budapest Brand vezérigazgatója szerint a fővárosi szállodai szobák foglaltsága a háború kitörése óta jelentősen megnőtt,

azonban nem turisták, hanem főként ukrajnai menekültek foglalták el a szálláshelyeket.

Jellemzően kétféle vendégkör érkezik jelenleg a fővárosba: egy részük 1-2 éjszakára marad Budapesten, aztán továbbáll Nyugat-Európa felé, a másik részük Airbnb-típusú szálláshelyeken 1-2 hétre vett ki lakást, ők valószínűsíthetően visszautaznának Ukrajnába, ha a konfliktus lecseng rövid időn belül. A Budapestre érkezők azonban a szektor többi szereplőjére nincsenek hatással, hiszen a múzeumokban, éttermekben nem költenek.

Túry Gergely

Több mint 10 ezer vendégéjszakától esik el Hévíz

A tipikusan gyógyászati turizmusra szakosodott üdülőhelyeken, és a fürdővárosokban, többek között Hajdúszoboszló, Hévíz és Sárvár településeken is lenullázódott az orosz vendégéjszakák száma - mondta a hvg.hu-nak Baldauf Csaba, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke. Rajtuk kívül főként a Németországból érkező, 80 év feletti vendégek mondták le a márciusi, áprilisi hónapokra tervezett foglalásukat. Hévíz esetében több mint 10 ezer vendégéjszaka esik ki a tavasszal, és nem lehet számszerűsíteni azt, hogy még mennyien foglaltak volna a jövőben.

Ezt erősítette meg Flesch Tamás, a Continental Group Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója is: az európai kereslet is csökkent, és csak minimális szinten érkeznek új foglalások, azonban szerencsére a belföldi foglalási kedv töretlen, ráadásul az EUR/HUF árfolyam alakulása is belföldi utazásra ösztönözheti azokat, akik amúgy külföldre utaztak volna.

MTI / Molnár-Bernáth László

Újabb pofont kapott a szektor

Baldauf Caba szerint az iparág a koronavírus járvány után most kezdett csak helyreállni, és újabb pofont kapott: A szállodák főként azért néznek szembe nehézségekkel, mert az energiaárak (gáz, villany) elszabadulása jelentősen lerontotta a szállodák üzemeltetésének jövedelmezőségét, így a kereslet függvényében a szállodaárak mindenképpen emelkedni fognak.

Flesch Tamás is indokoltnak lát egy, a tavalyihoz képest 10-15 százalékos drágulást, azonban kérdés, hogy ezt megfizetik-e a vendégek.

Ráadásul a munkaerőhiány továbbra is kritikus a szektorban, és komoly kérdés, hogy a korábbi évek kiesett dolgozóit hogyan tudják majd pótolni: az ukrán munkavállalók bevonása csupán ideig-óráig könyíthet a munkaerőhelyzeten.

Hirdetés