Itthon hvg.hu 2022. február. 24. 14:23

Freedom House: 2022-ben is csak részben szabad országnak számít Magyarország

Nincs változás a tavalyi értékeléshez képest.

Kiadta éves jelentését a Freedom House. Ebben a minket határoló országok közül csak Szerbia és Ukrajna kapott kevesebb pontot nálunk abban a felmérésben, ami az egyes országokban tapasztalható szabadság mértékét vizsgálja. Sőt, egészen pontosan Románia 14 ponttal, Horvátország 16-tal, Szlovénia és Szlovákia 21-gyel, Ausztria pedig 24-gyel jár előttünk. Magyarország a tavalyi pontjaival megegyező értéket kapott és továbbra is csak részben szabad országnak minősül.

A jelentést kísérő tanulmány említi, hogy Magyarországon járt Tucker Carlson, aki szimpatikusnak igyekezett nézői előtt feltüntetni Orbán Viktor xenofób nézeteit és a demokrácia elveivel szembeni megvetését. Eközben Orbán európai elvbarátai segítségére sietett és megóvta őket az uniós szankcióktól. A tanulmány kiemeli közöttük Milorad Dodik boszniai szerb vezért, aki a multietnikumú Boszniától való elszakadást tűzte ki maga elé célként.

Problémásnak ítélte a Freedom House a hazai sajtóban pedofil-, illetve homofóbtörvényként is emlegetett jogszabályt, amit az LMBTQ+ emberek jogainak megsértéseként értelmezett és felhívta a figyelmet, hogy a törvény nagyban emlékeztet az Oroszországban elfogadott hasonló jogszabályokhoz. A jelentésben azt is megemlítik, hogy a törvényt az Európai Parlament és több uniós tagállam is elítélte.

A Freedom House arra is figyelmeztet, hogy az Európai Unióban terjedőben van a média megszállásának gyakorlata, ennek úttörőjeként a jelentés megint csak az Orbán-kormányt jelöli meg.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.