A kormány a sztrájkot jószerivel ellehetetlenítő rendelete ellen tiltakoznak.
Hétfőn a Kőbányai Szent László Gimnázium 12 oktatója döntött úgy, hogy aznap nem hajlandó tanítani. Az iskola épülete előtt az intézmény egyik tanára, Tóth Viktor krétával felfestett a járdára egy feliratot, miszerint „A sztrájk alapjog”, nem sokkal később pedig ugyanezzel a szöveggel egy molinót is kifüggesztett az iskola homlokzatára.
A Szent László Gimnázium tanárai egy olyan rendelet ellen tiltakoztak akciójukkal, amit a kormány egy hete fogadott el, és jószerivel lehetetlenné teszi a pedagógusok sztrájkját. Olybá tűnik, hogy a kormány komolyan vette a pedagógusok fenyegetését, miszerint március 16-tól határozatlan idejű sztrájkba kezdenek, hiszen a rendelet szerint a pedagógusok munkabeszüntetését csupán úgy engedélyezik, ha az észrevétlen marad az intézmények működése szempontjából.
A Szent László-s tanárok példája ragadós volt, annak ellenére is, hogy Tóth Viktor hétfőn lapunknak azt mondta, nem tudja, milyen retorzióra számíthatnak a munkabeszüntetésért. Kedden a Kölcsey Ferenc Gimnázium pedagógusai döntöttek egynapos munkabeszüntetés mellett, összesen 17-en nem tanítottak aznap. Az intézményben tanító Törley Katalin lapunknak azt mondta, hogy akciójuk nem a diákok, nem az igazgató, de még csak nem is a tankerület ellen irányul, csupán a kormány rendelete ellen tiltakoznak vele.
Február 16-án szerdán a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium tanárai nem dolgoztak, összesen 48-an döntöttek úgy, hogy ebben a formában kell ellenvéleményt megfogalmazniuk a rendelet ellen. Csütörtökre viszont már nem csak egy tiltakozó tanári kar maradt: aznap a Szerb Antal Gimnázium 26, a Teleki Blanka Gimnázium 33, valamint a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Pesterzsébeti Technikumának négy pedagógusa szüntette be a munkát.
Pénteken pedig már egyszerre hat iskola oktatói döntöttek a munkabeszüntetés mellett: az Eötvös József Gimnázium tanári kara hatvan, a Vörösmarty Mihály Gimnázium húsz, a Sashegyi Arany János Gimnázium és Általános Iskola 22, a Berzsenyi Dániel Gimnázium 27, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium pedig egy fővel képviseltette magát az ellenállásban. A Scheiber Sándor Gimnázium és Általános Iskola 47 oktatója pedig egy tiltakozó dokumentum aláírásával fejezte ki egyet nem értését a kormány rendeletével.
Ez azt jelenti, hogy egy hét alatt 317 pedagógus jelezte polgári engedetlenségével a kormánynak, hogy nem ért egyet rendeletével. Térképen mutatjuk ellenállásukat, feltüntetve köztük a szolidaritást vállaló intézményeket is: