Itthon hvg.hu 2022. február. 16. 11:02

Az ellenzék Orbánra, a Fidesz Gyurcsányra mutogat a jogállamisági per apropóján

A Fidesz szerint az ítélet kihirdetését direkt a „magyar választásokra időzítették”.

Választás 2022
Friss cikkek a témában

„Az Európai Bíróság mai döntése után egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány antidemokratikus működése miatt mostantól minden egyes magyar állampolgárnak súlyos, konkrétan forintosítható árat kell majd fizetni” – írta a hat ellenzéki pártot tömörítő Egységben Magyarországért pártszövetség, miután kiderült, hogy Magyarország Lengyelországgal együtt elbukta az Európai Unió Bíróságán a jogállamisági pert.

Elbukta Magyarország a jogállamisági pert

Életbe léphet az a rendelet, amely jogállamisági előírások teljesüléséhez köti az uniós források kifizetését.

Az ellenzéki pártok szerint a Fidesz végérvényesen elbukta a csatát az Európai Bizottsággal szemben, „így kimondható, hogy mostantól az Uniónak joga lesz szankciókkal sújtani a jogállamisági normákat megsértő tagállamokat”. A pártok szerint az Unió Magyarországgal szemben élni fog a szankció jogával, „hiszen az egész mechanizmust azért akarták elfogadni, mert a magyarországi események alapján vált egyértelművé, hogy az EU eddig szinte tehetetlen volt abban esetben, ha egy tagország kormánya gátlás nélkül lopta el az embereket megillető uniós pénteket”.

A pártok hozzátették, hogy a döntés fényében az áprilisi választások tétje „még világosabbá vált: amennyiben a Fidesz győz, akkor nem fogunk hozzájutni a magyar embereket, a magyar gazdaságot megillető forrásokhoz. Orbánnak két lehetősége marad és mindkettő súlyos, eurómilliárdokban mérhető kárt okoz majd az országnak. Vagy kilépteti az országot az Unióból, vagy egy újabb szabadságharcnak álcázva a magyar emberekkel fizetteti meg saját jogaik elvesztésének árát”.

Az ellenzék állítása szerint ha ők nyerik a választásokat, akkor „néhány hét alatt felszámoljuk a pártállamot, Magyarország az EU teljes jogú tagállama lesz, nem kell az Uniónak saját polgárai védelmében szankciókat alkalmaznia a magyar kormány ellen és minden nekünk járó uniós forrást megkapunk”.

A Fidesz rövid közleményben reagált a luxembourgi bíróság döntésére. Azt írták, hogy „Magyarországot valójában a gyermekvédelem miatt akarják megbélyegezni”. Szerintük az EU hónapok óta politikai bosszúhadjáratot folytat Magyarország ellen, ennek csupán egy következő állomása volt a jogállamisági per. „Brüsszel nem akar belenyugodni abba, hogy Magyarország nem enged a nyomásgyakorlásnak, a gyermekeket célzó LMBTQ-propaganda megállítására is törvényt hozott, sőt még népszavazást is kiírt. Ezért perelték be Magyarországot, ezért indították az egész jogállamisági dzsihádot, ezért akarják megbélyegezni, elítélni és megbüntetni hazánkat” – írták.

A Fidesz szerint „Brüsszelben előre meg volt írva az ítélet Magyarország ellen, kihirdetését pedig a magyar választásokra időzítették, így akarják a Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldalt hatalomra segíteni. A baloldal miniszterelnök-jelöltje maga megmondta, hogy a baloldal hatalomra kerülése „főnyeremény lenne Brüsszelnek”, hiszen a baloldali kormány beengedné az LMBTQ-propagandát is az óvodákba és iskolákba is”.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.